Kínának kémkedett India?
Az amerikaiak azután kezdtek nyomozni, hogy hackerek feltettek az internetre egy iratot, amely az indiai katonai hírszerzés számítógépes kémkedéseivel foglalkozó dokumentumnak tűnik. A feljegyzés szerint az indiaiak arra készültek, hogy célba vegyék az amerikai kongresszusi bizottságot, a nyugati mobiltelefon-gyártó cégek által rendelkezésükre bocsátott technikával. Az irat három ilyen céget nevez meg: a BlackBerryket gyártó Research in Motiont, a Nokiát és az Apple-t, írja a hirado.hu
Az irat mellékletében a bizottság tagjainak számítógépes levelezése olvasható. Jonathan Weston, az "Amerikai-kínai Gazdasági és Biztonsági Ellenőrző Bizottság egyik szóvivője megerősítette, hogy kapcsolatba léptek az illetékes hatóságokkal, egy kormányzati forrás szerint pedig az ügyben a Szövetségi Nyomozó Iroda, az FBI jár el.
India hivatalosan egyelőre nem reagált az ügyre, de a hadsereg egy képviselője tagadta, hogy Újdelhi mobiltelefon-gyártó cégek segítségét vette volna igénybe a washingtoni bizottság ügyeinek kikémlelésére, és hamisítványnak nevezte a dokumentumot. Trudy Muller, az Apple szóvivője kijelentette, cége nem nyújtott az indiai kormánynak tisztességtelen hozzáférést termékeihez. A RIM egyik indiai szóvivője azt mondta, nem szoktak híreszteléseket és spekulációkat kommentálni. A Nokia szóvivője nem volt hajlandó semmit sem hozzáfűzni a hírhez.
Számos korábbi hackertámadásért Kínát tették felelőssé az amerikai hatóságok. A mostani ügyben viszont a britek szerint egyelőre nem világos, hogy India saját maga számára igyekezett lehallgatni a szóban forgó kongresszusi bizottság tagjait, vagy esetleg a kínai hatóságoknak készült átjátszani a begyűjtött információt. Újdelhi komolyan érdekelt a Pekinggel kapcsolatos amerikai nézetek kifürkészésében, mivel a két ázsiai nagyhatalom régi vetélytársa egymásnak külpolitikai, katonai és gazdasági értelemben egyaránt.