Kínai tulajdonosa lesz az Invincible anyahajónak?
A hadihajót 28 évi szolgálat – köztük faklandi, jugoszláviai és iraki küldetés – után 2005-ben “vonta ki” a forgalomból a brit védelmi minisztérium. Az 500 méter hosszú, 17 ezer tonnás hajótestet, amelyből kiemelték a motorjait és a fegyverzetét is, múlt hónapban helyzeték árverésre.
Lam öt milliós ajánlata jóval nagyobb a remélt két milliónál – állítja a brit napilap. A kínai vállalkozó egyébként egyik cége, a Guandong tartományi Zhuhaiban (amely Lamnak a szülőhelye) bejegyzett Sunway Yacht Ltd. nevében lépett fel licitálóként. Január 5-ével lejárt a licitálás, de a brit védelmi minisztériumban még tanulmányozzák az ajánlatokat. Ha Lamé marad a legjobb, akkor becslések szerint további fontmilliókat kell majd költenie arra, hogy tervének megfelelően a HMS Invincible vízi úton eljusson a dél-kínai tartományba, Zhuhaiba, ahol – az elképzelés szerint - az egyik kikötőben nemzetközi iskolának ad majd otthont.
Mint emlékezetes, 1998-ban egy hongkongi cég megvásárolta Ukrajnától a szovjet időkből származó Varjag anyahajót, akkor azzal az indoklással, hogy Makaóban úszókaszinót rendeznek benne. Aztán Kína Dalian kikötőjének hajógyárában helyrepofozták, sőt védelmi fegyverekkel is ellátták, majd a kínai néphadsereg színeit festették rá. Állítólag teszthajóként ezen gyakorlatoznak a készülő kínai anyahajó leendő tengerészei. Ám a Varjagot akár be is vethetik a jövőben.
Nem zárható ki, hogy az említett példa miatt az Európai Unió kifogást emel majd a Kínával szemben alkalmazott fegyverembargóra hivatkozva. Más kérdés, hogy az Invincible állapota miatt aligha alkalmas a Varjaghoz hasonló felújításra - véli a The Guardian. Sokkal valószínűbb, hogy ugyanaz lesz a sorsa, mint annak az ugyancsak a szovjet időkből származó két “kiöregedett” anyahajónak, a Minszknek és a Kijevnek, amelyeket Kína megvásárolt, ám látványosságul szolgálnak csak. Lam a South China Morning Postnak azt nyilatkozta, akkor sem esik kétségbe, ha nem kap engedélyt a hajó Kínába szállítására. Akkor Liverpoolban kötné ki, s az eredeti elképzelésének megfelelően ott rendezne be nemzetköz – így kínai-brit – iskolát, amely segítené a két ország lakosai közti megértést.