Kínáéhoz hasonlítgatják a magyar sajtószabadságot

Az AP amerikai hírügynökség a Lomnici-üggyel és a közmédiában történt elbocsátásokkal kapcsolatos írásában ragadtatta magát a nem éppen hízelgő párhuzamra.

Folytatják éhségsztrájkjukat a magyar állami televízió munkatársai, és azt állítják, hogy a vezetőség korlátozza a híreket – ezzel a címmel vezeti fel budapesti riportját az Associated Press. Az amerikai hírügynökség szerte a világsajtóban átvett cikke emlékeztet arra, hogy Magyarország idén január 1-én életbe lépett új médiatörvényére nemzetközi bírálatok össztüze zúdult, és az Európai Unió tiltakozásának hatására a kormány több ponton is módosított a törvényen. A médiatörvény egyik keményen kritizált része – írja az AP – az állami hírszolgáltatás központosítása volt: ez sok kettősséget felszámolt ugyan, de a vádak szerint Orbán Viktor kormánya csak több ellenőrzéshez jutott általa a nyilvánosságra kerülő tartalom felett.

Nyilván minden kormány megpróbálja befolyásolni a médiát, de amit ez a jelenlegi csapat művel, az példa nélküli – idézi az amerikai hírügynökség Nagy Navarro Balázst, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezete (TFSZ) alelnökét, aki éhségsztrájkba kezdett a Lomnici-botrány miatt, „amelyben a Legfelsőbb Bíróság kormányzati kegyekből állítólag kiesett egykori elnökét retusálták ki egy hírfelvételről”. Ez a manipuláció magára haragította az állami televízió munkatársait, akik szeretnék, ha a médium pártatlan maradna – írja az AP, egy megkapó párhuzammal kitérve arra, hogy amíg Kínában szigorú ellenőrzésen esik át minden állami médiában megjelenő hír, a magyar újságírók eddig „relatíve nagymérvű függetlenséghez szokhattak hozzá, nem félve a kormánnyal kapcsolatos negatív hírek megszellőztetésétől sem”.

Az AP szerint Nagy Navarro üdvözölte, hogy Élő Gábort, az MTI Hírcentrum igazgatóját menesztették, Papp Dánielt, az MTVA hír- és háttérműsoraiért felelős főszerkesztőjét pedig áthelyezték a Lomnici-botrány nyomán, de – vélte a múlt szombat óta csak folyadékon vegetáló Nagy Navarro – más magas rangú tisztviselőknek is menniük kellene, mert folyamatosan beleavatkoznak az újságírók munkájába.

Ennek ellenére – írja az AP – az MTV kommunikációs igazgatója, Szabó László azt mondja, hogy az éhségsztrájk politikai eszköz lett, más személyi változásokat pedig nem terveznek a televíziónál. A kommunikációs igazgató Lomnici Zoltán kiretusálását a „körülmények sajnálatos összjátékával” és „szakmai hibák”, illetve a televíziós hírek gyártásának „rohamtempójával” mentegette, hozzátéve, hogy Élő a botrány miatt a közmédiában nem kap többé munkát, Papp pedig ezentúl a kettő közül csak egyik posztján, a dokumentációs részleg vezetőjeként maradhat az MTV-nél – zárul az AP riportja, amely szerint Nagy Navarro reméli, hogy az ezután is folytatandó éhségsztrájkja felhívja a figyelmet a közmédiában tapasztalható kormányzati beavatkozási kísérletekre, és véget is vet ezeknek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.