Kína szerint megtámadta a Guns N' Roses

A kínai kommunista párt lapja, a Global Times, szerkesztőségi cikkben támadta a rockzenekar új albumát, amelynek címe: Chinese Democracy, azaz kínai demokrácia. Az album karácsonyra időzítve, múlt vasárnap került az üzletek polcaira Amerikában. Az újság szerint a korong egyértelmű támadás a kínai nemzet ellen – írja az Associated Press (AP).

A lemezt minden bizonnyal betiltják Kínában, bár a tiltakozás egyelőre nem érte el a teljesen hivatalos szintet. A kínai külügyminisztérium nem reagált az AP nekik küldött kérdéseire. Egy névtelen forrás anynyit mondott csupán: ehhez szükségtelen kommentárt fűzni.

A Guns N' Roses nem siette el a munkát: 1994-ben kezdtek dolgozni a hanganyagon, de több mint tízéves szünetet tartottak a munkában. A zenei szaksajtó viccelődött is: előbb lesz Kínában demokrácia, minthogy a Chinese Democracy napvilágot látna.

A Global Times cikkének címe egyértelműen kifejezi a felháborodást: "Egy amerikai együttes Kínát dühödten támadó lemezt adott ki". A lap meg nem nevezett internetes forrásokra hivatkozva azt írja, az album része "egy olyan tervnek, amelyet a Nyugat sző, hogy a demokrácia örve alatt világuralomra törjön." Ezzel az albummal Kína külön is a célkeresztbe került, teszi hozzá az újság.

A Global Times nem részletezte, miért olyan sértő a Guns lemeze. Csak az album címét idézte, a dalszövegeket nem. Az viszont igaz, hogy a címadó dal említi a Falun Kung szektát, azt a százmilliós vallási mozgalmat, amelyet Kína évekkel ezelőtt betiltott.

"Ha a Nagy Fal meginog, csak magatokat okolhatjátok" szól a szám egyik sora. Néhány dal már most meghallgatható az együttes honlapjain és videomegosztó oldalakon. Elképzelhető, hogy Kínában ezeket is megpróbálják majd blokkolni a hatóságok, amelyek változatlanul szigorúan cenzúrázzák a médiát és, amennyire tudják, az internetet is.

Kína korlátozott számú külföldi albumot enged kiadni az országban, sőt az élő koncerteket is szabályozzák. Az előadóknak tételes listákat kell küldeniük a szervezés során, hogy milyen számokat játszanak majd, milyen változatban. Ezeket a listákat a legnagyobb együttesek esetében is keményen átnézik. Még a Rolling Stonesnak is megtiltották, hogy néhány szókimondóbb számot eljátsszanak 2006-os turnéjuk kínai állomásán.

A szigort keményedett, mikor az izlandi énekesnő, Björk Sanghajban egy idei koncertje után "Tibet!" kiáltásokkal zárta az előadást. Ezután a bürokraták olyan szigorúak lettek, hogy néhány koncerten még a számok eredetileg benyújtott és jóváhagyott sorrendjét sem voltak hajlandók megváltoztatni.

Az előadók mégis bízhatnak benne, hogy eredeti mondanivalójuk a kínai közönséghez is eljut, ugyanis a kínai hatóságok is jórészt tehetetlenek a kalózkiadásokkal és a letöltő hálózatokkal szemben. Aki illegális zenét akar, az Kínában is megszerezheti, még ha ott nemcsak szerzői jogi, hanem politikai törvényeket is sért ezzel.

Az új album borítója
Az új album borítója
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.