Kína győzködi Iránt az atomvitában
Dzsalili látogatásának céljáról csupán azt közölték, hogy tárgyalások "a kétoldalú kapcsolatokról, azok erősítéséről és az iráni nukleáris kérdésről" szólnak. Programjáról egyelőre annyit tudni, hogy találkozik meghívójával, Taj Ping-kuo (Dai Bingguo) államtanácsossal és más magas rangú kínai állami vezetőkkel. Taj volt az a politikus, aki alig több mint egy hónapja Pekingben megbeszéléseket folytatott egy nem nyilvánosságra hozott összetételű izraeli delegációval. A küldöttséget Móse Jaalon miniszterelnök-helyettes, a hadászati ügyek minisztere (egykori vezérkari főnök) vezette, s a társaságában volt Stanley Fischer, az izraeli központi bank vezetője is. A delegáció célja Peking megnyerése volt az újabb szankciókhoz, s tagjai minden valószínűség szerint olyan bizonyítékokat hoztak Kínába, amelyek Irán atombomba-előállítási terveit igazolják.
Csin Kang (Qin Gang) kínai külügyi szóvivő csütörtökön, az iráni vendég érkezésének napján kérdésre válaszolva aláhúzta: az iráni atomkérdésben Kína továbbra is a békés megoldás irányába tesz erőfeszítéseket. Utalt arra, hogy Kína eddig a "diplomáciai eszközökkel" történő rendezést hirdette, s - miközben fenntartja a kapcsolatot valamennyi érintett féllel - továbbra is ezt szorgalmazza.
A kínai külügyi szóvivő Peking következetes álláspontját a békés rendezésről most azt követően ismételte meg, hogy szerdán New Yorkban Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet megerősítette: Kína késznek mutatkozik csatlakozni azokhoz a komoly tárgyalásokhoz, amelyek az Irán elleni újabb szankciókat szolgálják.
Izrael ENSZ-nagykövete, Gabriela Salev a hírt kommentálva "érdekes előrelépésnek" nevezte a fejleményeket, bár megjegyezte, hogy az új szankciók - feltéve, hogy sikerül elfogadni azokat - várhatóan nem fogják megakadályozni Iránt abban, hogy folytassa urándúsító tevékenységét. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter kedden Kanadában a G8-ak külügyminiszteri találkozója után azt jósolta, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa képes lesz konszenzusra jutni az új iráni szankciók ügyében. Mint mondta, fokozódó aggodalmat tapasztal a térségi és a globális stabilitással, valamint az olajellátással kapcsolatban sok ország - köztük Kína - részéről is egy olyan helyzetre gondolva, amelyben Irán atomfegyverrel rendelkezik.
Barack Obama amerikai elnök a francia elnökkel közös washingtoni sajtótájékoztatóján kedden kifejezte reményét, hogy az új szankciók meghozatalára még tavasszal, vagyis heteken belül sor kerül. Ugyanazon a napon, március 30-án Peking - csakúgy, mint korábban - azt hangoztatta, hogy Kína nem változtatott korábbi álláspontján a kérdésben, de a külügyi szóvivő leszögezte: országa a regionális béke és stabilitás figyelembe vételével ragaszkodik az atomsorompó-egyezmény védelméhez. Leszögezte: Kína ellenzi, hogy Irán atomfegyverrel rendelkezzen, de Iránnak, mint szuverén országnak joga van békés nukleáris programot folytatni.