Kína a vádlottak padjára ültetné Amerikát is
Joe Biden amerikai alelnök nyitotta meg szerdán az USA–Kína – a világ két vezető gazdasági hatalma között sorrendben már az ötödik – stratégiai és gazdasági tanácskozást. A kétnapos fórumon az Obama-kormányt John Kerry külügyminiszter és Jack Lew pénzügyminiszter képviseli, a kínai küldöttséget Wang Yang miniszterelnök-helyettes és Yang Jiechi államtanácsos vezeti.
Barack Obama amerikai és a márciusban beiktatott kínai elnök, Xi Jinping június elején Kaliforniában tekintette át a két ország kapcsolatait. Annak idején az amerikai sajtó azt emelte ki, hogy szóba került a kibernetikai háború, így a kínai hackertámadások ügye is. A Xinhua jelentése szerint most a stratégiai párbeszéddel párhuzamosan most először összeült a cyberbiztonságra létrehozott munkacsoport is. A kínai hírügynökség kommentárja szerint ezúttal azonban nem Kína ül egyedül a vádlottak padján internetes kémkedés miatt.
Az amerikai Nemzeti Biztonsági Ügynökség (NSA) volt munkatársa, Edward Snowden által kiszivárogtatott dokumentumok tanúsága szerint az Egyesült Államok titkosszolgálatai mélyen behatoltak Kína és más országok - beleértve a kormányzat, a hadsereg, a kutatás és az üzleti szervezetek - számítógépes és telefon hálózatába. Az amerikai fél – írja a Xinhua – most azzal mentegeti a kiterjedt megfigyelési és lehallgatási programot, hogy azt nem kereskedelmi, illetve üzleti megfontolásokból tette. A leleplezett korábbi hibát valójában egy nem igen szerencsés indoklással próbálja helyretenni, hiszen aligha elfogható olyan megkülönböztetés, hogy „jó” vagy „rossz” lehallgatás. Elfogadhatatlan, hogy az Egyesült Államok diktálja a globális – mindenki számára nyitott - cybernetikai tér játékszabályait – szögezi le kommentárjában a Xinhua.
Biden a tanácskozás előhangjaként bizalomépítő lépésekre és gazdasági reformokra kérte Kínát. Mint hangsúlyozta, az Egyesült Államok számára nincs kiemeltebb jelentőségű kapcsolatrendszer annál, amelyet Kínával tart fenn. és Washington fejleszteni akarja az együttműködést Pekinggel az észak-koreai atomprogramok megfékezésének kérdésében is. Biden a cyberbiztonság kérdését érintve rámutatott, hogy a nyitott és biztonságos internet mindkét országnak hasznára válik. Hangsúlyozta, hogy az informatikai kalózkodás elfogadhatatlan, annak véget kell vetni. Jack Lew amerikai pénzügyminiszter ennél nyíltabban fogalmazott: sürgette, hogy Kína hagyjon fel az amerikai cégek kormányzati támogatással elkövetett meglopásával a kibertérben. Tekintettel a két ország geopolitikai súlyára túl sok forog kockán ahhoz, hogy engedjük a nézetkülönbségeiket a haladás útjába állni - hangsúlyozta Lew