Kim Dzsong Un dobta nagybátyját
A vezető eddig a katonai tanács elnökhelyetteseként foglalt helyet a vezetőségben. Szakértők szerint ez alapjaiban rengetheti meg a sztálinista rezsimet.
Az ügy azért is érdekes, mert a vezető a néhai Kim Dzsong Il sógora, felesége a 2011 óta hatalmon lévő Kim Dzsong Un nagynénje. Ennél azonban sokkal fontosabb, hogy a diktátor egyik legfontosabb politikai támaszaként volt eddig ismert, a döntés ezért lepte meg a dél-koreai katonai hírszerzést – írja dél-koreai sajtóértesülésekre hivatkozva a BBC. Csang már a mostani vezető édesapjának, Kim Dzsong Ilnek regnálása alatt is fontos vezetői szerepkörben vállalt hivatalt – 1992 óta tagja volt az állampárt Központi Bizottságának –, és a két évvel ezelőtti vezetőváltás után is megmaradhatott tisztségében. Tavaly két közeli munkatársát viszont korrupciós ügyek miatt kivégezték.
Csang az 1970-es években tűnt fel, katonatisztként már a sztálinista rezsim észak-koreai atyja, Kim Ir Szen is nagy becsben tartotta. Karrierje gyorsan ívelt felfelé. Menesztése egyes elemzők szerint jelentheti azt is, hogy a diktátor Kim Dzsongunnak már nincs akkora befolyása az államapparátus vezetésére, mint apja életében vagy az ő hatalomra kerülésekor volt – ez pedig rengeteg minden előjele lehet, legvégső esetben akár katonai puccs vagy egy „szelídebb” lemondatás.
Nagy kérdés, hogy mi lesz a koreai haderő további fenyegetéseivel. Idén tavasszal kis híján ismét kiéleződött a Koreai-félszigetről induló konfliktus, akkor például a két Korea közös ipari parkja be is zárt, a vezetőség pedig akkor azt nyilatkozta: nem tudja garantálni a külföldi állampolgárok biztonságát az országban. Néhány hétnyi kemény hangú fenyegetőzés után a helyzet normalizálódott ugyan, de az egészen biztos, hogy az oly régóta pedzegetett béketárgyalások érdemi megkezdése ismét messzebb került.