Kik vágtak zsebre 47 millió eurót?
A szövevényes történet 2008 októberében kezdődött, amikor az előző Fico-kabinet ülésén minden jelenlévő rábólintott arra, hogy környezetvédelmi minisztérium az ország kvótájából 15 millió tonna szén-dioxid kibocsátásának a jogát eladta az Egyesült Államokban bejegyzett Interblue Group társaság közvetítésével japán cégeknek. Senki sem kérdezte, hogy a tonnánkénti 5,05 eurónak megfelelő ár előnyös-e Szlovákia számára, és miért kell közvetítőket bevonni az ügyletbe. A Trend pozsonyi gazdasági hetilap oknyomozó újságírói sokkal éberebbek voltak. Rövid időn belül kiderítették, hogy Csehország és Magyarország ugyanabban az időben tíz euró körüli áron adta el saját kvótájának egy részét. Az Interblue Group 8,20 eurót kapott ezért a mennyiséget a japán Asuka Green Investment cégtől, amely aztán csaknem tízért értékesítette az ottani erőműveknek.
Rövidesen fény derítettek arra is, hogy a japánok egyenesen a pozsonyi minisztériummal akartak tárgyalni, ám a tárcavezető ragaszkodott a közvetítőhöz. További meglepetés akkor érte a pozsonyi kutakodókat, amikor kiderült, hogy az Interblue Group garázscég, amely az ügylet nyélbeütése után megszűnt, s a tulajdonosi jogot a svájci székhelyű Interblue Europe társaságra ruházta át. A számukra felettébb előnyös bizniszből az ismeretlen tulajdonosok potom 47 millió eurót vágtak zsebre, a pozsonyi költségvetést pedig még ennél is nagyobb összeggel károsították meg.
Miután mindez napvilágra került, Fico menesztette a környezetvédelmi minisztert, aki egyébként a szélsőséges Szklovák Nemzeti Párt egykori vezérének, Ján Slotának az egyik közeli barátja. Mindeközben a svájci rendőrség is felfigyelt a pénzmozgásokra, és a pozsonyi kollégáiknak tavaly elküldte azt a listát, amelyen minden szlovákiai érintett szerepel.
A 2012-es előrehozott választásokat követően ismét hatalomra került Fico nagyon sokáig titkolózott. Magatartását megelégelték a szlovákiai ellenzéki pártok vezetői, akik rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezték. Felszólították Robert Kalinák belügyminisztert, hogy végre hozza nyilvánosságra az érintett személyek nevét. A kényelmes többséggel rendelkező Smer-SD honatyái azonban a kormányfő-pártelnök utasítására leszavazták a napirend elfogadását, ezáltal a tanácskozás megtartását is. – Az ellenzékiek már az elnökválasztásra készülve, nyilván sok vödör szennyet, rágalmakat zúdítottak volna rám, holott semmi közöm sincs ehhez az ügyhöz, amely akkori koalíciós partnerünk, az SNS nagy bulija volt – magyarázkodott indulatosan Fico, aki ezzel a lépésével valóságos belpolitikai vihart kavart. Emiatt néhány órával később az illetékes ügyész a tárcavezető kérésére mégis csak fellebbentette a nagy titkot. Kiderült, hogy egyetlen kivételtől eltekintve Slotának a holdudvarába tartozó személyek kaszáltak nagy pénzeket, méghozzá az n bejegyzett cégeik révén. Az egyetlen kivétel pedig Jozef Brhel milliárdos, a Smer-SD egyik mecénása, aki azonnal tiltakozott a szerinte rosszindulatú gyanúsítgatás miatt.
Mindezek után az ellenzéki honatyák az újabb rendkívüli parlamenti ülésen Fico felelősségét firtatnák. Arról is kérdeznék őt, vajon miként lehetséges az, hogy előző kormányának tagjai ellenvetés nélkül jóváhagyták az ország szempontjából elképesztően előnytelen ügyletet. S miért állítják azt évek óta a pozsonyi nyomozók, hogy a napnál világosabb tények ellenére nem merül fel a bűncselekmény gyanúja. Ha egyáltalán lesz rá alkalmuk, mert nem kizárt, hogy a kormányfő pártelnökként ismét parancsot ad a Smer-SD kényelmes többséggel rendelkező parlamenti frakciójának az ellenzéki indítvány megvétózására. Talán abban bízik, hogy a hatalmi arrogancia újabb megnyilvánulásával kevesebbet veszít a népszerűségéből, mint ha a botrányos ügy minden részlete napvilágra kerülne.