Kiállnak Amerikában Jeszenszky mellett

Az Egyesült Államokban élő ismert magyar értelmiségiek, illetve közéleti szereplők tartják megalapozatlannak, hogy a volt külügyminisztert a rasszizmus vádja érte.

Az oslói Holokauszt és Vallási Kisebbségek Központja igazgatójához, illetve a magyar külügyminiszter kabinetfőnökéhez intézett levélben állt ki Jeszenszky Géza oslói nagykövet mellett Charles Gáti, a Johns Hopkins Egyetem professzora, Simonyi András volt washingtoni nagykövet, a Johns Hopkins Egyetem Haladó Nemzetközi Tanulmányok Paul H. Nitze Intézete (SAIS) transzatlanti kapcsolatokat kutató központjának ügyvezető igazgatója és Deák István, a Columbia Egyetem emeritus professzora. A társadalomtudományok három magyar képviselője aggodalmát fejezte ki Guri Hjeltnesnek, az oslói holokausztközpont igazgatójának és Anton Weiss-Wendt vezető kutatónak a Jeszenszky Géza elleni "indokolatlan vádak", valamint amiatt a "némileg elképesztő döntés" miatt, hogy a nagykövetet és professzort kizárták egy olyan konferenciáról, amelyet ő maga javasolt és amelynek a megszervezésében is segédkezett. (A központ levélben kérte Jeszenszky Gézát, hogy ne vegyen részt a nemzetközi Wallenberg-emlékkonferenciáján.)

Orbán Viktor és Jeszenszky Géza, akkor Magyarország washingtoni nagykövete Bostonban 2002-ben
Boston, 2002. február 12. Orbán Viktor miniszterelnök az egyesült államokbeli Bostonba érkezett, hogy átvegye a Tufts Egyetem jogi és diplomáciai akadémiájának jogi díszdoktori oklevelét. A képen: Orbán Viktor (b) és Jeszenszky Géza, Magyarország washingtoni nagykövete. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A levél szerzői elismerték, hogy a Jeszenszky által a romákkal kapcsolatban leírt mondat "nyitott a különböző interpretációkra", de hangot adtak meggyőződésüknek, hogy "senkit sem szabad elítélni konzultáció nélkül és egy terjedelmes könyv egyetlen mondata okán", különösen olyan valakit nem, aki "hosszú professzori és diplomáciai karrierje során bebizonyította, hogy mentes a faji és az etnikai előítéletektől". Rámutattak, hogy Jeszenszky Géza mindig is nagy erőfeszítéseket tett Magyarországon, "ahol az antiszemitizmus meglehetősen erős", annak bizonyítására, hogy az emberek "semmilyen címen sem diszkriminálhatók". Gati, Simonyi és Deák a Breuer Klárához, Martonyi János külügyminiszter kabinetfőnökéhez intézett levelükben kiemelték: "alulírottak, akik Jeszenszky Gézát évtizedek óta ismerjük, elfogadhatatlannak tekintjük azt a vádat, hogy ő rasszista, vagyis bármely csoporttal, kisebbséggel szemben előítéleteket táplál".

"Ellenkezőleg, tanárként és szerzőként, vagyis kollégánként bebizonyította, hogy ő az elfogulatlan tudományos vizsgálat, a nemzetközi megértés és a kisebbségek védelmének elkötelezettje, a szélsőséges gondolkodás és a kirekesztés ellenfele" - hangsúlyozta a három, egyesült államokbeli magyar társadalomtudós. Korábban az Index a Roma Sajtóközpont Facebook-oldalán megjelent bejegyzés alapján azt írta: Jeszenszky Géza volt külügyminiszter egyetemi jegyzetében, amelyből a Budapesti Corvinus Egyetemen tanít, úgy fogalmaz, "azért van, hogy olyan sok roma szellemileg leépült, mert a roma kultúrában megengedett, hogy testvérek, vagy unokatestvérek házasodjanak, vagy akár anélkül szexuális életet éljenek egymással". Jeszenszky az MTI-hez múlt szombaton eljuttatott állásfoglalásában közölte: évtizedek óta tart angol nyelvű kurzusokat, és előadásait, a témával kapcsolatos írásait és más szerzőktől átvett publikációrészleteket egyetemi segédkönyvként kiadta.

Született másik levél is

Előzőleg más amerikai magyar értelmiségiek az MTI washingtoni irodájához eljuttatott nyilatkozatban álltak ki Jeszenszky mellett, szintén megalapozatlannak nevezve a rasszizmus vádját. Az aláírók - köztük ifjabb Koszorús Ferenc, az Amerikai Magyar Szövetség (AHC) elnöke, Bagdy Zoltán társelnök, valamint Charles Fenyvesi író, újságíró - emlékeztettek arra, hogy régóta ismerik Jeszenszky Gézát, aki sem nyilvános állásfoglalásaiban, sem a magánbeszélgetések során soha nem fogalmazott meg semmifajta fajüldöző nézetet. 

Az LMP és a Demokratikus Koalíció kedden lemondásra szólította fel Jeszenszky Géza oslói nagykövetet, illetve a diplomata visszahívását kérte. Jeszenszky az ATV Egyenes beszéd című műsorának kedden azt mondta: ha egyetemi jegyzetét újra kiadná, akkor megvizsgálná, hogy idézze-e, és ha igen, miként a romákról szóló vitatott mondatot. Hozzátette: bocsánatot kér azoktól, akik úgy érzik, megbántotta őket soraival, ugyanakkor mindenkinek azt ajánlja, ne csak a vitatott mondatot, hanem az egész fejezetet, illetve jegyzetet olvassa el, mert az abban vázolt problémákat kezelni kell. Az oslói nagykövet a HírTV Rájátszás cím műsorának szerdán pedig azt mondta: nem mond le a nagyköveti posztról, tudomása szerint bírja a külügyminiszter bizalmát. Azt is hangsúlyozta, hogy mindig támogatta a nemzeti és etnikai kisebbségek jogait.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.