A kormánynak nem elég a hazai siker
Nem okozott meglepetést Alekszisz Ciprasz új görög miniszterelnök: a szerdai első kormányülésen megígérte, hogy tárgyalásokat kezd az EU–IMF-párossal a hatalmas görög adósság egy részének elengedéséről. Óriási meglepetés lenne viszont, ha ezt sikerülne is elérnie. – A görög vezetők továbbra is nagyon erősen befelé, a hazai választóknak politizálnak. Ám egyáltalán nem biztos, hogy ugyanezeket az üzeneteket veszik elő, amikor a tárgyalóasztal túloldalán a nemzetközi hitelezők ülnek – mondta lapunknak Sztavrosz Szamulidisz, az athéni Skai rádió- és tévéadó újságírója.
Együtt az új csapat, középen Alekszisz Ciprasz miniszterelnökkel Alkis Konstantinidis / Reuters |
Az Európai Unióban aggodalommal vegyes kíváncsisággal figyelik a frissen megalakult görög koalíció első lépéseit. A Ciprasz vezette radikális baloldali mozgalom, a Sziriza furcsa szövetséget kötött a Független Görögök nevű jobboldali, nacionalista párttal, amellyel egyetlen dologban ért egyet: a megszorító intézkedések és a trojka (az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap) gazdasági receptjének elutasításában. – Az új miniszterek Görögországban is ismeretlenek, így senki sem tudja, hogy mit tesznek majd. A többségük mindenféle politikai tapasztalat nélküli tudósember – magyarázta Szamulidisz.
Jelzésértékű, hogy a pénzügyminiszteri posztot Janisz Varufakisz közgazdász kapta, aki mindig is élesen bírálta a trojka által sürgetett megszorításokat; jóllehet, ez a nadrágszíjmeghúzás volt a 240 milliárd eurós mentőcsomag ára. A görög-ausztrál állampolgár Varufakisz személye mégis megnyugtatóan hathat Brüsszelben és Berlinben: Angliában diplomázott, jól ismeri a nemzetközi viszonyokat, tanított már ausztrál, amerikai, brit és svéd egyetemeken. Európa-barát választás Nikosz Kociasz külügyminiszter is, aki Németországban végezte az egyetemet, és oktatott a Harvardon, Oxfordban és Marburgban.
Az idegek harcában a negyvenéves, mindig nyakkendő nélkül járó Alekszisz Ciprasz rendületlenül azzal kecsegteti a híveit, hogy elintézi a görög megaadósság jelentős részének leírását. Németországból, Franciaországból és Hollandiából azonban egyértelmű jelzéseket küldenek: erről szó sem lehet. Személyesen is elővezetheti vakmerő elképzeléseit az új kormányfő, aki csütörtökön Martin Schulz európai parlamenti elnökkel, pénteken Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszterrel, az eurócsoport elnökével találkozik Athénban.
– Gazdasági szempontból meglehetősen aggasztó, hogy a Sziriza-kormány máris olyan intézkedéseket jelent be, amelyek szembemennek az eddigi vállalásokkal. A munkaügyi miniszter például közölte, hogy az állami szektorban felülvizsgálják és visszavonják azokat az elbocsátásokat, amelyek ellentétesek a görög alkotmány szellemiségével – tette hozzá Sztavrosz Szamulidisz. A hangzatos ígéretek közé tartozik a minimálbér visszaemelése a válság előtti szintre vagy a szegényebb rétegek ingyenes orvosi ellátása is. Mindeközben a pénzügyi mentőcsomag utolsó, hétmilliárd eurós részletét még át sem utalta a trojka Athénnak.
Feltűnést keltett a Ciprasz-kabinet azzal is, hogy megtagadott egy EU-tagállamok által kiadott közös nyilatkozatot: ez Oroszországot teszi felelőssé a kelet-ukrajnai Mariupol elleni rakétatámadásért, és további szankciókat helyez kilátásba. A görög kormány – teljesen szokatlan módon – utólag sajtónyilatkozatot tett közzé, amelyben egyet nem értését fejezte ki. Az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk hivatala ellenben tudatta, hogy ők minden uniós fővárossal konzultáltak, és Athén nem emelt kifogást.