Kevés a bőrszín a túléléshez
Keresd a nőt! A régi bölcsességből két amerikai szövetségi állam három kormányzója is keserű leckét kapott az elmúlt két évben. New York előző első embere, a demokrata párti Eliot Spitzer egy prostituáltügy miatt kényszerült lemondásra, tavaly a Fehér Házra is kacsingató dél-karolinai republikánus, Mark Sanford számításait húzta keresztül házasságtörési ügye, most pedig Spitzer utóda, David Paterson fújhatta le - alig pár nap után - az újraválasztási kampányát. Bár a Spitzer hivatalát botcsinálta módon, a hivatalban lévő alkormányzóból előlépve átvevő, most 55 éves politikus korábban maga vallotta meg félrelépéseit, ezúttal nem a saját afférjáról van szó. Párttársai is jelölésének visszavonását sürgették, miután a minap a The New York Times megírta: Paterson - illetve New York állam rendőrsége - beavatkozott a kormányzó egy közeli munkatársával szemben indított büntetőügybe. „Álláspontja felülvizsgálatára” próbálták rávenni az illető tanácsadó élettársát, aki családon belüli erőszakkal vádolja partnerét.
Bár a demokratáknak érthetően kínos az ügy, egyben fellélegezhetnek, hogy a népszerűtlenségben helyi csúcstartó Paterson elcsúszik a banánhéjon. A 20 milliós New York, az USA harmadik legnépesebb állama első afroamerikai kormányzóját ugyanis Barack Obama elnök is hiába próbálta rávenni: ne rontsa indulásával pártja esélyeit. Most a Fehér Ház megnyugvással fogadta Paterson döntését, egyes New York-i demokraták pedig azt feszegetik: ha érdemtelennek találja magát arra, hogy induljon, akkor miért érdemes arra, hogy a novemberben esedékes választásokig hivatalban maradjon?
Paterson egész életét végigkísérte a kettős kisebbségi lét: fekete és fogyatékkal él. Kisgyerekként fertőzés érte, egyik szemére egyáltalán nem, a másikra alig lát. Jogi tanulmányokat folytatott, de az ügyvédvizsgát már nem tehette le. Egy ismert fekete aktivista - Basil Paterson, New York későbbi polgármesterhelyettese - fiaként viszont elkerülhette, hogy a metropolisban kisegítő osztályba helyezzék. Bár népszerűtlenségét tartalmi okokkal is magyarázzák - az állam büdzséjében nyolcmilliárd dolláros lyuk tátong - Obama környezetében is zúgolódva fogadták, amikor Paterson rendre rasszizmust kiáltott. Gyér támogatottságát bőrszínével magyarázta, mire David Dinkins, a világváros eddig egyetlen fekete expolgármestere intette le. New York-ban él ugyan az USA legnagyobb afroamerikai közössége, de a Times vasárnapi melléklete arról ír: vége a fekete politizálás egy korszakának, a harlemi „régi gárda” befolyásának, amely körbe a kormányzó apja is tartozik.