Kettős állampolgárságot adnának Németországban

A kettős állampolgárság általános németországi kiterjesztésére tett javaslatot a baden-württembergi tartományi kormány, a jelek szerint nem sok eséllyel.

Szerdai sajtóértesülések szerint a zöldekből és szociáldemokratákból álló, helyi koalíciós kormány erre vonatkozó kezdeményezést terjeszt a német parlament felsőháza, a Bundesrat elé.

A kezdeményezés lényege annak az érvényben lévő választási kötelezettségnek az eltörlése, amelynek alapján a bevándorló családból származó, de már Németországban született fiataloknak legkésőbb 23 éves korukig dönteniük kell arról, hogy a német vagy valamelyik szülő állampolgárságát akarják. A sajtó felkarolta a kezdeményezést, és azt a közelmúltban elhunyt Habsburg Ottó egy, a kettős állampolgársággal kapcsolatos kijelentésére utalva Lex Habsburgnak keresztelte el.

A stuttgarti kabinet már döntött a javaslat előterjesztéséről, aminek külön érdekessége: Baden-Württemberg a háború utáni első olyan német tartomány, amely a zöldek irányítása alatt áll. A tényleges kezdeményező ugyanakkor Baden-Württemberg szociáldemokrata integrációs miniszter asszonya, Bilkay Öney, aki török származású és az első bevándorlói háttérrel rendelkező helyi miniszter. Öney szerint Baden-Württemberg ezzel is példát kíván mutatni Németország számára. 

Németországban hosszú viták után 1999-ben született döntés arról, hogy a bevándorló szülők gyermekeként születettek automatikusan német állampolgárságot is kapnak, ha valamelyik szülő legkevesebb nyolc éve már az országban tartózkodik. 18 éves koruktól azonban dönteniük kell arról, hogy a német vagy valamelyik szülő állampolgárságát akarják-e. A döntéshez öt év áll rendelkezésre, és legkésőbb 23 éves korukban megvonják tőlük a német állampolgárságot, ha addig nem mondtak le a másik állampolgárságról.

A Német Szociáldemokrata Párt, a Zöldek, valamint a Baloldal pártja már évek óta követelte a szóban forgó opciós kötelezettség megszüntetését, a konzervatívok azonban elutasították azt. Az első tábor érvelése szerint az érvényben lévő jogszabály ellentétes az integráció szellemével, és ezen kívül konfliktust szít a szülők és gyermekeik között. A konzervatívok viszont azon az állásponton vannak, hogy ez a megközelítés túlzottan liberális, és nem segíti elő a sikeres integrációt. Nézetük szerint a német állampolgárság megszerzése csakis egy sikeres integrációs folyamat gyümölcse lehet.

A kezdeményezést támogató német sajtó a javaslat kapcsán az egyik legnagyobb európainak tartott Habsburg Ottóra utalt. Felidézte a 98 éves korában a közelmúltban elhunyt Habsburg Ottó egy ezzel kapcsolatos nyilatkozatát, amely a konzervatív bajor CSU kongresszusán hangzott el. Az utolsó osztrák császár, illetve magyar király fia akkor úgy fogalmazott, hogy egy okból ellenzi a kettős állampolgárságot, azt ugyanis túl kevésnek tartja. Elvégre - mint az újságok emlékeztettek - ő maga osztrák, magyar, horvát és német útlevéllel is rendelkezett.

A baden-württembergi Lex Habsburgnak azonban az első értékelések szerint nincs sok esélye a sikerre. Ha a Bundesrat még át is engedné, a konzervatív-liberális többségű Bundestag minden bizonnyal megtorpedózza. A szövetségi kormány képviselői első nyilatkozataikban már az elutasítás szándékát jelezték.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.