Most konzervatív pofont kapott Orbán Brüsszelből
Egyre bővül azon kérdések listája, amelyek esetében a magyar kormány ütközik az Európai Unióval, miközben el kéne látnia a Tanács soros elnöki feladatait, súlyos európai gazdasági kihívások közepette. A lista élére – amelyen olyan ügyek szerepelnek, mint a médiatörvény, az ágazatokra kivetett különadók, vagy a kötelező nyugdíjpénztári tagság megszüntetése és a felgyűlt vagyon visszaterelése az első pillérbe – most felkerült az állampolgársági törvény módosítása nyomán felsejlő feszültség a szavazati jog megadásáról a határon túl élő magyar kisebbségeknek.
A Fideszt is tagjai közé soroló Európai Néppárt frakcióvezetője, az elzászi Joseph Daul egy szerdai sajtóbeszélgetésen egy kérdésre válaszolva kifejtette: elfogadhatatlan lenne, ha az állampolgárság mellé Magyarország a szavazati jogot is megadná, mert ezt azt jelentené, hogy a kormány nem tartja tiszteletben a jelenlegi európai határokat. Kérdésünkre, vajon a néppárti román és szlovák képviselők esetleges nyomására nyilatkozott-e meg Daul, szóvivője Antoine Ripoll azt válaszolta: erről szó sincs, a kérdés iránt nyilvánvalóan igen érzékeny francia konzervatív képviselőnek egyszerűen ez a véleménye. Megkeresésünkre a magyar fideszes delegáció azt felelte, nem kíván reagálni Daul szavaira.
A szóvivő egyébként hangoztatta: a beszélgetésen a médiatörvényről több szó esett, s a Néppártnak az a véleménye, meg kéne várni az Európai Bizottság vizsgálatának eredményét, mert Joseph Daul is biztos benne, hogy a magyar kormány változtat a szövegen, ha ennek szükségessége felmerül. Daul szerint ez is bizonyítja, hogy Orbán Viktor elkötelezett az európai demokratikus értékek iránt. A néppártiak szerdai frakcióüléséről kiadott délutáni közlemény is utal erre, s egyben arra is, hogy a csoport szolidaritásáról és támogatásáról biztosította a magyar kormányt a médiatörvénnyel kapcsolatban. A néppártiak felszólították az Európai Parlament más képviselőcsoportjait, hogy a médiatörvényre és a magyar kormányra tett manipulatív kijelentéseiket fejezzék be.Ezek a kritikák a megalakulása óta legsúlyosabb kihívásokkal szembesülő Európai Unió egészének okoznak kárt - hangsúlyozta az ülésen Joseph Daul.
A Bizottság szokásos déli sajtóértekezletén több brüsszeli tudósító – akik a médiatörvény témáját is folyamatosan napirenden tartják – a szavazójogi törvény esetleges megváltoztatásáról, illetve az állampolgársági törvény módosításáról hivatalos véleményt akart kicsikarni, de a brüsszeli végrehajtó testület szóvivői közölték: ezek nemzeti hatáskörbe tartozó ügyek, a Bizottság nem tehet semmit. De megjegyezték: Európáért és a szomszédaiért felelős magatartást várnak el Budapesttől. Az újságírói aggodalmakra, hogy mind az állampolgárság, mind a választójog megadása milyen feszültségeket kelthet az unión belül, a szóvivők elismerték: ez valóban súlyos kérdés.