Kétszáz bányász rekedt a föld alatt az illegális aranylelőhelyen
Kétszáz bányász rekedt a föld alatt egy illegális aranylelőhelyen bekövetkezett omlás után a dél-afrikai Johannesburg mellett. A helyszínre vezényelt mentőalakulatok a bányászok egyik harminc fős csoportjával tudtak kapcsolatba lépni a helyszínen, a hivatalosan évek óta zárva lévő benoni aranybányában. Tőlük tudják – mesélte Werner Vermaak, az ER24 nevű mentőalakulat vezetője a Reutersnek – hogy az egyik tárna beomlása után összesen mintegy kétszáz bányász ragadt a járatokban. Áldozatokról egyelőre nem érkeztek hírek, a romokat most munkagépekkel takarítják el, az első bányászokat – tizenegyet – pedig magyar idő szerint délután öt körül már sikerült felszínre hozni.
Dél-Afrikában az illegális bányászat a feketegazdaság egyik húzóágazatának számít. Előfordul, hogy az elhagyott lelőhelyekre utazó bűnszervezetek tucatjával küldik a tárnákba a bányászokat, akik hónapokat húznak ki a föld alatt baleset- és életveszélyes környezetben. A lelőhelyekért ádáz küzdelem folyik. Néha állítólag föld alatti háborúk is kitörnek a rivális bányászcsoportok között a hátrahagyott kincs reményében. Megtörténik az is, hogy legális bányákba hatolnak be. Egy öt éve, 2009-ben kitört föld alatti tűz 82 bányász életét követelte a Harmony Gold vállalat Free State tartománybeli aranybányájában
Ami a legális bányászatot illeti, az Dél-Afrika GDP-jének a tíz százalékát jelenti. A helyi bányászkamara tavalyelőtti jelentése szerint az ország a világ ismert aranykészletének a felével, a platinakészletének pedig a nyolcvan százalékával rendelkezik. Három éve a dél-afrikai bányászat 513 ezer embernek adott munkát.