Két és fél milliárd dollár a miniszterelnök családjánál
Hogyan tehet szert egy egyszerű vidéki tanárnő, akinek férje disznókat gondozott Mao egy kampányában, legalább 120 millió dolláros vagyonra egy kommunista államban? Számos rokonával együtt pedig összesen 2,7 milliárdra? Feltehetőleg sehogyan - kivéve, ha az immár 90 éves asszony, Yang Zhiyun fia maga a kínai miniszterelnök, Wen Jiabao. Legalábbis ez derül ki a The New York Times pénteki számában megjelent, két teljes újságoldalon okadatolt riportjából.
Az amerikai lap - mindössze két héttel a pekingi felsőpolitika tízévente esedékes nagy vezetőváltása előtt - arról számolt be cégadatokra épülő és auditorvizsgálattal megerősített cikkében: Wen anyja, fia, lánya, fivére és sógora mind rendkívül gazdag lett azóta, hogy a miniszterelnök 2003-ban elfoglalta tisztségét. A csaknem tíz év alatt szélsebesen haladt felfelé a „társadalmi lift”. A látványosan felduzzadt magánvagyon jelentős része ingatlanokban és befektetéshez kötött életbiztosításokban nyugszik. Az egyik érintett vállalat a Ping An biztosító, amely az egyik nagy kedvezményezettje volt egy 2004-es reformnak. A reformról döntő bizottságot maga a miniszterelnök felügyelte. Csak Wen anyjának 120 millió dolláros megtakarítása van a cégben. Ezen túlmenően is szerteágazó összeférhetetlenségi ügyekről van szó: Wen öccsének egyik cége nemrég 30 millió dolláros támogatást kapott az államtól szennyvíztisztításra és orvosi hulladék feldolgozására a nagyvárosokban, de családi tulajdon egy gumigyár és több olyan cég is, amely a 2008-as olimpia helyszíneinek építésére kapott megbízást. - Politikai kapcsolatokkal rendelkező emberek abból profitáltak, hogy a kormányzat és az üzleti körök kereszteződésében állnak, miközben az állami befolyás és a magánvagyon összeér Kína gyorsan növekvő gazdaságában - írja címlapján az amerikai lap.
A kínai külügy rágalmazással és hátsó szándékkal vádolta meg a The New York Times-t, amelynek honlapját elérhetetlenné tették a világ legnépesebb országában. Ez nem jelenti persze azt, hogy kínai bloggerek tömegei nem próbálták a cenzúrát kikerülve terjeszteni a riport főbb állításait, részben sikeresen. A Tencent mikroblog egy virágnyelven fogalmazó felhasználója például „főszereplő” kifejezéssel utal a 70 évesen távozni készülő kormányfőre, illetve egy olyan kínai fordulatot használ, amelynek ejtése igen hasonlít „New York” ejtésmódjára. -
A szakértő szerint lehet, hogy az üzleti körök akartak a cikkel borsot törni a kínaiak orra alá
Ha destabilizálni akarnám a kínai politikát, én is a vezetőváltás kezdete előtt két héttel közölnék ilyen cikket - mondta lapunknak Salát Gergely, az ELTE Konfuciusz Intézete Modern Kína-kutatási Központjának vezetője, úgy vélve: nem feltétlenül az amerikai külpolitika keze nyomát kell látni a cikkben. Ám lehetnek olyan üzleti körök az Egyesült Államoknak, amelyek szívesen törnek borsot a kínaiak orra alá egy ilyen időzítéssel. - Kínában komoly elégedetlenség tapasztalható: közszájon forognak a vagyonosodásról szóló történetek, ahogyan a korrupció, a nepotizmus is állandó téma. Naponta ötszáz tüntetést tartanak az országban. Az eddigiekhez képest az új elem Wen személye - mondja a szakértő. Salát úgy véli: a kínai politika feszült, és a cenzúrázott, bár a helyi véleményvezérek előtt nehezen eltitkolható riport megnehezíti az egységes vezetés látszatának a fenntartását a KKP 18. kongresszusa, illetve a tavasszal záruló vezetőváltás előtt, amelynek során a többi közt az államfő-pártfőtitkár, az alelnök és a miniszterelnök személye is változik majd. - A kínai politika patrónus-vazallus rendszerében a vezető soha nem egyedül van, hanem „hálójával”, támogatottjaival együtt - utal Salát Gergely az amerikai lapban megjelent információk egy lehetséges hatására.
De nem feltétlenül járnak jól a támogatók mellett az ellenlábasok sem. Ugyancsak pénteki hír szerint érinti a Népi Felszabadítási Hadsereg felsővezetésében esedékes előléptetéseket Gu Junshan altábornagynak a KNK történetének legnagyobb korrupciós botrányaként leírt hadbírósági pere. A felelősségre vonásában érdekelt Liu Yuan tábornok ugyanis „korrupcióellenes hősként” tűnt fel a Reuters forrásai szerint, ám ezzel a felső körök érdekeit is sértette. Ráadásul Liu, tovább rontva esélyeit, közeli kapcsolatban állt a bukott chongqingi párttitkárral, Bo Xilai-jal is, akit - ügye legújabb fejleményeként - most megfosztottak parlamenti mandátumától. Így már bíróság elé állíthatják; megfigyelők szerint húsz év körüli börtönbüntetésre számíthat.