Észak-Korea a téma Kerry pekingi látogatásán

Xi Jinping államfő szombaton Pekingben találkozott John Kerry amerikai külügyminiszterrel. Mint a Xinhua hírügynökség jelentette, a kétoldalú kapcsolatokról és a közös érdeklődésre számot tartó kérdésekről folytattak megbeszélést.

Kerrynek ez az első látogatása Kínában, mióta februárban beiktatták a külügyminiszteri posztra. Az amerikai diplomácia vezetője Szöulból érkezett a kínai fővárosba, s vasárnap már tovább is utazik Japánba.

Kerry négynapos ázsiai körútjának a középpontjában Észak-Korea hetek óta tartó fenyegetései állnak. A hírszerzői források szerint Phenjan közép-hatótávolságú rakétafellövésre készül. Az amerikai külügyminiszter pénteken Szöulban világossá tette, hogy elfogadhatatlan az észak-koreai rendszer törekvése az atomhatalmi státuszra. Ugyancsak elfogadhatatlannak nevezte Kim Dzsong Un rendszerének mostani retorikai hadviselését, fenyegetőzéseit. Kerry szöuli tartózkodásával egy időben Washingtonban Jay Carney fehér házi szóvivő cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, miszerint az Egyesült Államoknak tudomása lenne arról, hogy Észak-Korea birtokol olyan nukleáris töltetet, amelyet rakétára képes szerelni. "Világossá kívánom tenni, hogy Észak-Korea eddig nem adta jelét atomfegyverrel ellátott rakétának" – mondta.

Pekingi érkezését követően John Kerry először vendéglátójával, Vang Ji külügyminiszterrel tárgyalt. Ezen a találkozón az amerikai diplomácia vezetője Kínát kulcsszereplőnek nevezte a Koreai-félszigeten kialakult válsághelyzet megoldásában. Szerinte sok múlik azon, mennyire képes befolyását érvényesíteni Phenjanra. Az AP hírügynökség ezt megtoldotta azzal a kommentáló mondattal, hogy Kína az egyedüli ország, amely kapcsolataik révén képes lehet hatni az egyébként bezárkózó rezsimre. Az Obama-kormányzat kedvezően fogadta, hogy Kína nem támogatta Észak-Korea múlt év végi rakétakísérletét, miként a most februári föld alatti nukleáris robbantását sem. Peking az ENSZ Biztonsági Tanácsában megszavazta a Phenjan elleni újabb szankciókat.

A szintén Kínában tartózkodó Laurent Fabius francia külügyminiszter a francia hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a kínai vezetők rendkívüli mértékben aggódnak a válság miatt, és – mint hozzáfűzte – mindent megtesznek a feszültség csökkentése érdekében.

Kerry tárgyalásai kapcsán a kínai média a kétoldalú kapcsolatokra is utalt, kiemelve: vezető diplomaták körében felvetődött a kínai-amerikai viszony fejlesztését szolgáló "ütemterv" szükségessége. Kerry maga is hangsúlyozta, hogy országa a kapcsolatoknak azt a modelljét keresi, amely a leghatékonyabb a problémák megoldására.

John Kerry és Xi Jinping kínai államfő találkozója
U.S. Secretary of State John Kerry (L) shakes hands with Chinese President Xi Jinping before their meeting at the Great Hall of the People in Beijing April 13, 2013. Kerry told Xi on Saturday that tensions on the Korean peninsula were one of the challenging issues he would be discussing with Xi. REUTERS/Yohsuke Mizuno/Pool (CHINA - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.