Észak-Korea a téma Kerry pekingi látogatásán
Kerrynek ez az első látogatása Kínában, mióta februárban beiktatták a külügyminiszteri posztra. Az amerikai diplomácia vezetője Szöulból érkezett a kínai fővárosba, s vasárnap már tovább is utazik Japánba.
Kerry négynapos ázsiai körútjának a középpontjában Észak-Korea hetek óta tartó fenyegetései állnak. A hírszerzői források szerint Phenjan közép-hatótávolságú rakétafellövésre készül. Az amerikai külügyminiszter pénteken Szöulban világossá tette, hogy elfogadhatatlan az észak-koreai rendszer törekvése az atomhatalmi státuszra. Ugyancsak elfogadhatatlannak nevezte Kim Dzsong Un rendszerének mostani retorikai hadviselését, fenyegetőzéseit. Kerry szöuli tartózkodásával egy időben Washingtonban Jay Carney fehér házi szóvivő cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, miszerint az Egyesült Államoknak tudomása lenne arról, hogy Észak-Korea birtokol olyan nukleáris töltetet, amelyet rakétára képes szerelni. "Világossá kívánom tenni, hogy Észak-Korea eddig nem adta jelét atomfegyverrel ellátott rakétának" – mondta.
Pekingi érkezését követően John Kerry először vendéglátójával, Vang Ji külügyminiszterrel tárgyalt. Ezen a találkozón az amerikai diplomácia vezetője Kínát kulcsszereplőnek nevezte a Koreai-félszigeten kialakult válsághelyzet megoldásában. Szerinte sok múlik azon, mennyire képes befolyását érvényesíteni Phenjanra. Az AP hírügynökség ezt megtoldotta azzal a kommentáló mondattal, hogy Kína az egyedüli ország, amely kapcsolataik révén képes lehet hatni az egyébként bezárkózó rezsimre. Az Obama-kormányzat kedvezően fogadta, hogy Kína nem támogatta Észak-Korea múlt év végi rakétakísérletét, miként a most februári föld alatti nukleáris robbantását sem. Peking az ENSZ Biztonsági Tanácsában megszavazta a Phenjan elleni újabb szankciókat.
A szintén Kínában tartózkodó Laurent Fabius francia külügyminiszter a francia hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a kínai vezetők rendkívüli mértékben aggódnak a válság miatt, és – mint hozzáfűzte – mindent megtesznek a feszültség csökkentése érdekében.
Kerry tárgyalásai kapcsán a kínai média a kétoldalú kapcsolatokra is utalt, kiemelve: vezető diplomaták körében felvetődött a kínai-amerikai viszony fejlesztését szolgáló "ütemterv" szükségessége. Kerry maga is hangsúlyozta, hogy országa a kapcsolatoknak azt a modelljét keresi, amely a leghatékonyabb a problémák megoldására.