Kenyatta ellenfele nem fogadja el a vereséget
Kenyatta csekély többséggel, a voksok 50,7 százalékával nyert, míg Odinga a szavazatok 43,28 százalékát szerezte meg. Így Kenyatta alig több mint nyolcezer szavazattal kerülte el a második fordulót. Odinga szerint elcsalták a választást, így a Legfelsőbb Bírósághoz fellebbezett. A miniszterelnök ügyvédei elmondták, hogy beadványukban szerepel a választási manipuláció vádja, kifogásolják a választók regisztrációjának módját, illetve az elektronikus szavazatszámláló rendszert.
A Koalíció a Reformokért és a Demokráciáért (Cord) nevű párthoz tartozó James Orengo földminiszter elmondta, hogy új választást várnak, amit biztos megnyernének, már az első fordulóban. Hozzátette: elfogadják azt is, ha a bíróság ellenük dönt, és felszólította Kenyattáéket, hogy tegyenek ők is így, ha mégis Odingának adnának igazat.
A nemzetközi megfigyelők szerint a szavazás általában szabad volt és hiteles, a választási bizottság pedig nyitottan és átláthatóan végezte a dolgát.
A miniszterelnök híveit felszólította, hogy tartózkodjanak az erőszaktól. A Cord körülbelül száz támogatója ennek ellenére a Legfelsőbb Bíróság épülete elé gyülekezett, ahonnan a rendőrség könnygázzal próbálta őket elkergetni, írja a BBC.
Az elnökválasztást 12 nappal ezelőtt tartották, akkor mindenki Kenyára figyelt, hogy az újabb választás ugyanolyan vérfürdőbe torkollik-e, mint 2007-ben, amikor 1200-an haltak meg az erőszakban. Az események után Kenyattát és William Ruto megválasztott elnökhelyettest a választásokat követő erőszakcselekményekre való felbujtással és emberiség elleni bűntettekkel gyanúsították meg a Nemzetközi Büntetőbíróságon.