Még mindig lőnek Nairobiban

Kenya gyászol és fél: miközben ma kezdődött meg az a háromnapos gyász, amelyet Uhuru Kenyatta elnök hirdetett ki a nairobi Westgate bevásárlóközpont elleni támadás halálos áldozatai miatt, a kormány kézzel-lábbal igyekszik azt a látszatot kelteni a külföldi befektetők előtt, hogy minden rendben van.

Annak ellenére, hogy Uhuru Kenyatta elnök kedd este bejelentette, hogy vége a szombat óta tartó ostromnak, a hadsereg leszámolt az épületre támadó szélsőséges iszlamistákkal, szerda reggel még mindig hallatszottak lövések a nairobi Westgate bevásárlóközpontból. Manoah Esipisu kormányszóvivő ezt az AP-nek azzal magyarázta, hogy a katonák éppen tisztogatják a területeket, és elővigyázatosságból be-belőnek a helyiségekbe behatolás előtt. Az épület belül romokban hever: három emelet beomlott, szemtanúk szerint az összes létező ablak és kirakat betört, a bútorok és az árucikkek szanaszét hevernek. Kedd este, Kenyatta bejelentése közben a törmelék alól még tucatnyi holttestet emeltek ki a mentőalakulatok. Kedd éjjel az Westgate-ből még füst szivárgott. Az épület kordonnal van körülvéve, de a katonák már beengedtek néhány embert, hogy elvigyék a pláza parkolójában hagyott kocsijukat.

Az, hogy a bevásárlóközpontot átfésülő katonáknak lőniük kell, arra utal, hogy a támadók közül nincs meg mindenki. Ezt sejtette Kenyatta bejelentése is, az elnök ugyanis azt mondta, Kenya a túszdráma „legrosszabbján” van túl. Az AP névtelenséget kérő forrásokra hivatkozva írja, hogy az elnök beszéde alatt a Westgate-ben három olyan lövés is eldördült, amelyet nem a katonák adtak le, és még „keresik”, hogy ki lehetett a támadó.

A nairobi Westgate bevásárlóközpontra szombaton támadt rá a szélsőséges szomáli iszlamista milícia, az al-Shabab egy 10-15 fős csoportja. A muzulmánokat kiparancsolták az épületből, a bent maradó vásárlókra és az eladókra pedig válogatás nélkül lőni kezdtek. A támadásnak és a hadsereg ezt követő ostromának Kenyatta keddi bejelentése szerint 67 halálos áldozata volt – 61 civil és hat katona –, a 175 sérültből pedig még hatvankettőt kórházban ápolnak. A támadók közül ötöt öltek meg, tizenegyet őrizetbe vettek. Rájuk és az akció szervezőire az elnök ígérete szerint a törvény teljes szigorával fognak lesújtani.

Kenyában most háromnapos gyászt tartanak a halálos áldozatokért, akik között több külföldi állampolgár is van: hat brit mellett két-két francia és kanadai, de indiai, periu, ghánai, kínai, ausztrál és holland áldozatról is tudni. Ami a támadókat illeti, hivatalos bejelentések szerint az al-Shabab akciójában egy brit és két-három amerikai vett részt, és akadt köztük egy nő is. A brit külügyi tárca a részletek mellőzésével jelentette be, hogy Nairobiban letartóztattak egy brit állampolgárt. Az Egyesült Államok egyelőre nem tud amerikai halottról, noha az AP szerint a nairobi hullaház előtt kedden egy időn át ott parkolt az amerikai nagykövetség egyik kocsija. Ebben a feltevések szerint FBI-ügynökök ülhettek, akik nemrég érkeztek kivizsgálni a támadást a kenyai hatóságoknak nyújtott segítség keretében. Nyilván az egyik holttest érdekelte őket – pendíti meg az amerikai hírügynökség.

Kenyában 1998, az al-Kaida amerikai nagykövetség elleni támadása óta nem történt ilyen nagyszabású merénylet. Ahogy az AP írja, a kenyai biztonsági tisztségviselők régóta tisztában voltak azzal, hogy a Nairobi egyik előkelő negyedében fekvő, a turisták és jómódú kenyaiak által frekventált Westgate a terroristák egyik első számú célpontja lehet az országban, mégis keveset tettek a védelméért. Emiatt a politikai elit most fejeket követel a titkosszolgálatnál, de az al-Shabab támadása végzetes lehet a turizmusra és Kenya egész gazdaságára nézve. Nairobiban pár nappal azután rendeztek fórumot több száz befektetőnek, hogy az al-Shabab támadott volna; a részvételt a merénylet miatt a meghívottak tíz százaléka lemondta, a kormány pedig lázas tűzoltóakcióba kezdett, hogy mentse, ami az országimázsból menthető.

Az al-Shabab mindeközben azt állítja, hogy a támadás voltaképpen 137 túsz életét követelte, az ő holttestüket viszont a hadsereg eltüntette, mégpedig azzal, hogy felrobbantotta a bevásárlóközpont harmadik emeletét. A szomáli szélsőségesek a Twitteren írtak erről, ami után Esipisu kormányzati részről azonnal cáfolt: a kormányszóvivő szerint a harmadik emelet a szélsőségesek által gyújtott tűz és „strukturális gyengeség” miatt omlott be. Állítása szerint az al-Shabab megtorlásként indította el az akciót, amiért a kenyai hadsereg 2011-ben bevonult Szomáliába. Nairobinak négyezer katonája állomásozik a szomszéd országban, az Afrikai Uniónak a mogadishui központi kormányt támogató kontingense keretében.

Kenya Defence Forces soldiers take their position at the Westgate shopping centre, on the fourth day since militants stormed into the mall, in Nairobi September 24, 2013. Somalia's al Shabaab Islamist group said on Tuesday there were
Kenya Defence Forces soldiers take their position at the Westgate shopping centre, on the fourth day since militants stormed into the mall, in Nairobi September 24, 2013. Somalia's al Shabaab Islamist group said on Tuesday there were "countless dead bodies" in the Westgate shopping centre as security forces searched for militants still holed up in the complex after a weekend attack that authorities say killed 62 people. REUTERS/Noor Khamis (KENYA - Tags: CIVIL UNREST CRIME LAW MILITARY TPX IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.