Kárpótlást kapnak a kényszersterilizált cseh roma nők
– Csehország hírneve és nemzetközi tekintélye a morális szempontokkal együtt megköveteli, hogy ezt a kényes és évtizedek óta húzódó ügyet végre tisztességesen rendezzük. Az állam törvénytelenül, rendszerint az áldozatok beleegyezése, illetve felvilágosítása nélkül avatkozott be testi integritásukba, ezért köteles a bocsánatkérésen kívül megfelelő kártérítést fizetni. A törvénytervezetet a Helsinki Bizottság cseh szervezetével közösen nyújtjuk be ősszel a parlamentbe – tájékoztatott a tárcavezető. Elmondta azt is, hogy minden áldozatot 100 ezer korona (hozzávetőleg 1,1 millió forint) körüli kárpótlás illetné meg. Szakértők becslése szerint a múlt század hetvenes éveitől legalább ezer, többségükben roma nőt tettek legalábbis vitatható körülmények között meddővé.
Elena Goralová, a törvényellenesen sterilizált a csehországi nők szervezetének vezetője megkeresésünkre jelentős előrehaladásnak nevezte, hogy a jelenlegi cseh kormány végre szembenézett a szomorú tényekkel, és nem igyekezett eltussolni, illetve letagadni a történteket, ahogy azt az elődei tették. – Küzdelmünk azonban csak akkor ér véget, ha törvényt alkotnak a kárpótlásunkról. Ha belátható időn belül nem járunk sikerrel idehaza, akkor a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordulunk, miként azt már nyolc szlovákiai sorstársunk megtette, akiknek 3500 eurós fájdalomdíjat ítéltek meg – nyilatkozta lapunknak.
A csehországi roma nők kényszersterilizálására 2005-ben a budapesti székhelyű Európai Roma Jogok Központja hívta fel a figyelmet. Megbízható információik szerint előfordultak olyan esetek is, hogy az orvosok azzal fenyegették az asszonyokat, hogy ha nem egyezik bele a sterilizációba, akkor ezután megvonják a családjától a szociális támogatásokat.
Prágában sokáig tagadták ezeket a vádakat. Áttörést Otakar Motejl ombudsman hivatala hozott, amely 2009-ben végül elismerte, hogy az eddig felderített tények alapján a múlt század kilencvenes éveiben és még 2002-ben is főleg a morvaországi Ostraván és Olomoucban akaratuk ellenére, illetve kellő felvilágosítás nélkül mintegy száz asszonyt tettek meddővé. Nem sokkal később Jan Fischer kormánya bocsánatot kért az érintett nőktől, ám a kárpótlásukat azóta halogatták. Tavaly a cseh kabinet kisebbségügyi tanácsa sürgette az ügy rendezését, amelyre Petr Necas miniszterelnök ígéretet tett, ám kormányának bukása miatt a szándékát nem tudta valóra váltani.