Kadhafi olajat adna a békéért

A líbiai légicsapások befejezése érdekében tárgyalásokra szólította fel a NATO-tagországokat Moammer Kadhafi líbiai vezető szombat hajnalban mondott tévébeszédében, egyúttal kategorikusan kizárta, hogy távozna hazájából.

Mi nem támadtuk meg őket, vagy keltünk át a tengeren ... miért támadnak bennünket? - kérdezte Kadhafi beszédében. Hozzátette: amennyiben a nyugati katonai koalíció tagjai a líbiai olajkincset akarják megszerezni, nincs akadálya annak, hogy szerződésekről tárgyaljanak. A NATO-csapások mellett kormányellenes lázadás ellen is küzdő Kadhafi jelezte azt is, hogy még mindig kész tűzszünetet kötni, de kikötötte, hogy az nem lehet egyoldalú, minden érintett félre vonatkoznia kell, nem csupán a líbiai kormányerőkre.

Kadhafi leszögezte, hogy nem hagyja el a hazáját, erre nem kényszerítheti senki. Senki sem kényszeríthet az országom elhagyására, senki sem mondhatja nekem, hogy ne harcoljak az országomért - hangoztatta.

A tűzszüneti ajánlatot a NATO és a felkelők is elutasították. A felkelők szervezete, az Átmeneti Nemzeti Tanács azzal az indokkal utasította el az ajánlatot, hogy Kadhafinak már nincs semmilyen szerepe az ország jövőjében. - A kompromisszumok ideje lejárt. A líbiai nép nem számolhat azzal, és nem is fogadhatja el, hogy Kadhafinak bármilyen szerepe legyen Líbiában - közölte Abdel Hafiz Goga szóvivő Bengáziban. - Tetteket várunk, nem szavakat. A nyugati koalíció mindaddig bombázza a líbiai kormányhadsereget, amíg annak katonai akciói fenyegetik az ország civil lakosságát, amíg az egységek vissza nem vonulnak laktanyájukba, és amíg a segélyszervezetek akadálytalanul és biztonságosan el nem tudnak jutni minden szükséget szenvedőhöz - közölte a NATO részéről Brüsszelben az észak-atlanti szervezet egy meg nem nevezett tisztségviselője.

A tripoli kormány korábban azzal fenyegetőzött, hogy megtámad minden hajót, amely megközelíti a lázadók kezén lévő Miszráta földközi-tengeri kikötőjét; Tripoli a fenyegetés beváltásával elvághatná Miszráta létfontosságú összeköttetését a felkelők által tartott északkelet-líbiai városokkal. A NATO pénteken közölte, hogy három aknát találtak Miszráta kikötőjétől három kilométerre a tengerben, amelyeket megsemmisítenek.

A Kadhafi-hű erők által a szárazföldön körbezárt Miszrátába a tengeren jutnak el a segélyszállítmányok, és szintén vízi úton szállítják el a sebesülteket is a lázadók fellegvárának számító Bengáziba.

Musza Ibrahim líbiai kormányszóvivő újságíróknak nyilatkozva a tengeri aknákról ugyan nem tett említést, de fogadkozott, nem engedik meg, hogy a miszrátai lázadók a tengeren fegyvereket és utánpótlást kapjanak. Bebizonyítottuk, hogy a miszrátai lázadók az elmúlt néhány hétben Bengáziból, Katarból és egyéb helyekről kapnak fegyvereket. Ezt nem fogjuk megengedni - hangoztatta. Bár a líbiai állami televízió azt állította, hogy működésképtelenné tették a miszrátai kikötőt. egy miszrátai telefonon elmondta, hogy a kikötő továbbra is a felkelők kezén van.

A líbiai kormány pénteken felajánlotta a miszrátai lázadóknak, hogy amnesztiát kapnak, ha négy napon belül leteszik a fegyvert. Ellenkező esetre Tripoli további vérontást helyezett kilátásba.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.