Kadhafi megegyezne távozásáról
Nem tudtak ellenállni a felkelők a rohamnak, amellyel Moammer Kadhafi hadserege támadt rájuk Zavíjában, és a rezsimhű egységek ágyútüze alatt feladták a várost – adta hírül az AP amerikai hírügynökség. Egyelőre még az sem világos, hány áldozattal járt az offenzíva; a BBC-nek egy szemtanú azt mondta, Zavíját a földdel próbálták meg egyenlővé tenni. „Nem is tudom, hányan halhattak meg” – vallotta be az informátor.
Az al-Dzsazíra úgy tudja, Kadhafi javasolta a felkelőknek a parlament ülésének összehívását, amelyen kidolgoznák, hogy bizonyos garanciák fejében miként mondana le a hatalomról. A katari hírtévé tanácsbeli forrásaitól úgy értesült, Kadhafi lemondásáért cserébe személyes, illetve családja biztonságára vonatkozó garanciákat kért, és ígéretet arra, hogy nem állítják bíróság elé.
A csatorna szerint az arab országot több mint négy évtizede vezető Kadhafi a felkelők kezén lévő keleti országrészt irányító ideiglenes tanácsnak - vagyis minden bizonnyal a Bengáziban megalakult Líbiai Nemzeti Tanácsnak - tette az ajánlatot. Az al-Dzsazíra tudósítóját Bengáziban úgy tájékoztatták, hogy a tanács elutasította az ajánlatot, mert az Kadhafi "méltóságteljes visszavonulásával" érne fel, amely sértené a rezsim áldozatainak emlékét.
A londoni kiadású as-Sark al-Avszat című napilap és az egyesült arab emírségekbeli al-Bajan című újság meg nem nevezett forrásokra hivatkozva szintén arról számolt be, hogy Kadhafi keresi a módját a távozásáról szóló megegyezésnek. A Reuters brit hírügynökség a tanácshoz közelálló forrásból úgy tudja, az egyik javasolt megoldás szerint Kadhafi átadná a hatalmat a parlament elnökének és "bizonyos garantált pénzösszeg" fejében elhagyná az országot. A forrás szerint a pénzkérdés a tanács szemében komoly akadálya az esetleges egyezségnek. A tanács egyik szóvivője közölte, hogy nem tud ilyen ajánlatról.
Dzsádallah Azúz at-Talhi volt líbiai miniszterelnök, az eddigi líbiai hatalmi elit befolyásos tagja hétfőn az állami televízióban a felkelés fellegvárának számító Bengázi öregjeit nemzeti párbeszédre szólította fel a vérontás megállítása érdekében.
A Reuters szerint ez az eddigi legegyértelműbb jele annak, hogy Kadhafi esetleg kész lenne kompromisszumot kötni a lázadókkal, a felhívásnak az állami televízióban történt közzététele pedig arra utal, hogy a líbiai vezetés hivatalosan támogatja.