Az USA összejátszott Kadhafival

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia szorosan együttműködött Moammer Kadhafi líbiai diktátorral a 2001. szeptember 11-ei merényletek után. Az amerikaiak Kadhafi Afrikában és Ázsiában elfogott ellenfeleit továbbszállították Líbiába, de előtte még az úgynevezett "waterboarding" módszerrel megkínozták őket. A Human Rights Watch szerint a diktátor kémfőnökének irodájában talált iratok bizonyítják, az USA hazudott, nemcsak három al-Kaida tagot kínoztak ezzel a módszerrel.

Az Egyesült Államok eltitkolta, hogy hányszor is alkalmazta az úgynevezett "waterboardingot", amikor is vízbefojtást szimulálva kínozzák a foglyokat, állítja a Human Rights Watch (HRW). A szervezet szerint Moammer Kadhafi líbiai diktátor ellenfeleit is megkínozták a CIA-börtönökben, mielőtt átadták volna őket Kadhafi titkosszolgálatának. A jelentés szerint a 2001. szeptember 11-ei merényletek után az USA együttműködve más államokkal több olyan líbiai ellenzékit is elkapott, akik a Líbiai Iszlám Harcoló Csoport (LIFG) tagjai voltak. Először amerikai fogva tartó intézetekben vallatták őket, majd 2004 és 2006 között visszaszállították a foglyokat Líbiába. Terrorszakértők szerint 2004 körül a csoport egyes tagjai felsorkoztak az al-Kaida mellett, mások szerint viszont semmi közük nem volt a terrorszervezethez. 2004 végén a LIFG-t az USA terrorszervezetnek minősítette.

Kadhafi királyi díszben
Kadhafi királyi díszben jelent meg az AU-ban

Korábban az Egyesült Államok azt állította, hogy csak három foglyot, három al-Kaida tagot kínoztak a waterboarding módszerrel. A HRW szerint ez hazugság. A szervezet azzal vádolja a CIA-t, a brit MI6-t és más nyugati titkosszolgálatokat, hogy Kadhafinak annak idején ezüsttálcán kínálták fel ellenfeleit, és miután meggyötörték őket, továbbküldték a foglyokat Tripoliba, hogy ott még több bántalmazást kelljen kiállniuk.

A HRW jelentése azokon a líbiai titkosszolgálati dokumentumokon alapul, amelyekhez a diktátor bukása után jutottak hozzá, valamint tizennégy egykori fogollyal is készítettek interjút. Legtöbbjük a LIFG tagja, akik húsz évig törekedtek a rezsim megdöntésére. A csoport tavaly csatlakozott a forradalomhoz, és az amerikaiak által megkínzottak közül most páran az új líbiai vezetés tisztviselői.

Khalid al-Sharif két évig sínylődött amerikai fogva tartó intézetekben Afganisztánban, mielőtt 2005-ben átadták volna Kadhafi embereinek. Most a Líbiai Nemzeti Gárda vezetője. – Az első három hónapban nagyon keményen vallattak. Minden nap másféle módszerrel kínoztak. Néha használtak vizet, néha nem. Volt, hogy kámzsát raktak a fejemre, lefektettek, és elkezdték önteni a számba és az orromba a vizet – mondta al-Sharif, és hozzátette: egy orvos is volt mindig a helyszínen, aki elmondta, hogy mikor kell abbahagyniuk a kínzást.

Mohammed al-Shoroeiya szintén beszámolt arról, hogy többször alkamazták nála a waterboardingot. Az Egyesült Államok annak idején azt állította, hogy 20-40 másodpercig zúdították a vizet a foglyokra, al-Shoroeiya szerint viszont biztos, hogy őt sokkal több ideig "fojtogatták".

A jelentésben megjegyzik, hogy a közvélemény még mindig nagyon keveset tud arról, mi is folyt valójában a CIA-börtönökben. A jelentés azonban most nyilvánosságra hozott eddig nem ismert dokumentumokat is, főleg olyan iratokat, amelyeket Kadhafi kémfőnökének elhagyott irodájában találtak. Köztük van például a Moussa Koussa és a CIA, valamint a kémfőnök és az MI6 közötti kommunikáció dokumentációja is. Ebből kiderül, hogy az USA, Nagy-Britannia és Líbia szorosan együttműködtek, hogy Kadhafi ellenfeleit Líbiába tudják szállítani. A jelentés azt a következtetést vonja le, hogy a Bush-adminisztráció sokszor nem tudta megkülönböztetni a 9/11-es merényletekért felelős iszlamistákat és az elnyomó rezsim megdöntésére törő fegyveres csoportokat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.