Jelenteni kell a női nemi szervek megcsonkításáról
Áprilistól Nagy-Britanniában minden kórháznak nyilvántartást kell vezetnie és bejelentést kell tennie azokról a páciensekről, akiknek a nemi szervét megcsonkították – jelentette be csütörtökön Jane Ellison egészségügyi miniszter. Február 6. a női nemi szervek megcsonkítása (FGM) elleni küzdelem világnapja, Ellison közlése szerint pedig a brit kórházaknak arról is tájékoztatást kell adniuk, ha konkrét esetről nem tudnak, de egy családban volt már példa a beavatkozásra. A brit egészségügyi tárca becslése szerint Nagy-Britanniában 66 ezer nő él az FGM következményeivel, évről évre pedig 15 ezer lány van kitéve a veszélynek, hogy a nemi szerveit megcsonkítják.
Az FGM a nők elnyomásának egyik kirívóan brutális formája, a nemi szervek részleges vagy teljes eltávolítását jelenti a klitorisz levágásától külső szeméremajkak megcsonkításáig. WHO-becslések szerint világszerte összesen 100–140 millió fiatal lány és nő él megcsonkítva a néha érzéstelenítés nélkül végrehajtott brutális beavatkozás miatt, évente pedig hárommillióan esnek áldozatul a főleg Afrikában és a Közel-Keleten dívó hagyománynak. Európa bevándorló közösségeiben körülbelül 500 ezer megcsonkított nő lehet. Rajtuk kívül évi száznyolcvanezer lányt fenyeget az FGM veszélye.
A legtöbb nyugati országhoz hasonlóan az FGM-et Nagy-Britanniában törvény tiltja, de a szigetországban a születése, 1985 óta sem vontak senkit felelősségre miatta senkit, rendőrségi vélekedések szerint főleg azért, mert az orvosok és a szociális munkások inkább hallgatnak a tudomásukra jutott esetekről. Huszonnyolc év után az első per valamikor a következő hetekben indul. Az áldozatot kétszer is megcsonkították. „Az FGM egy visszataszító praktika, amelynek nincs helye a társadalmunkban – és semelyik másikban sem” – mondta Ellison ennek kapcsán a kórházak nyilvántartási és bejelentési kötelezettségéről szóló törvény kihirdetésekor.