Jéghegyek vannak a Plútón!
Nagy az öröm a NASA-nál Mike Theiler / Reuters |
Jeges holdakon ilyesmit csak az anyabolygó által okozott gravitációs kölcsönhatás alakíthatott ki. Itt ilyesmiről szó sem lehet, ezért ez teljesen új felfedezés, ami a misszió kutatásvezetője, Alan Stern szerint a geofizikusokat az elméletek teljes átgondolására kell, hogy késztesse. A szintén felfedezett, mintegy 3300 méter magas hegycsúcsok jégből vannak, hiszen a Plútó vízjégből álló alapkőzetének felszínén a metánból, szén-monoxidból és nitrogénból álló vékony szilárd réteg nem képes ilyen nagy hegyek kialakítására.
A kutatók a Plútó egy szívformájú régióját az égitest felfedezőjéről, Clyde Tombaughról nevezték el.
A Plútó legnagyobb holdjáról, a Charonról készített felvételek 8 kilométer mély hasadékokat és további viszonylag fiatal felületi aktivitást mutatnak. Itt is kráterekkel szabdalt felületet vártak, ehelyett nagy meglepetésre hullámvölgyek és sziklák sorakoznak majd ezer kilométer hosszan. Az északi pólus közelében fekvő sötét folt pedig egy a környezeténél mélyebben fekvő, vöröses anyaggal fedett nagy területnek tűnik, amelyet Mordornak neveztek el a Tolkien regényeiben szereplő Középfölde délkeleti részén elterülő táj után.
Egy kép a Plútó egyenlítői felszínéről a fiatal, 3500 méter magas hegyek láncolatával Mike Theiler / Reuters |
A Hydra nevű kis Plútó-holdról, 650 ezer kilométer távolságból készült első kép egy hosszúkás vízjégből álló égitestet mutat, aminek nagyságát a NASA kutatói 33-szor 43 kilométeresnek becsülték. Az eddig érkezett képek csak egy kis részét képezik a még várt adatoknak, s ezek között a New Horizon a Plútó éjszakai oldaláról is küld majd adatokat.