Japánellenes tüntetők ostromolják a pekingi nagykövetséget

Több ezer kínai tüntető ostromolta meg a japán nagykövetséget Pekingben szombaton a Kelet-kínai-tengerben fekvő vitatott hovatartozású, lakatlan szigetek miatt. Japán kedden megvásárolt három szigetet, pénteken Kína járőrhajókat küldött a helyszínre. Japánnak az energiahiány miatt is szüksége van a szigetcsoportra.

Vissza a szigeteinket! Takarodjanak a japán ördögök! –ordítozták a kínai tüntetők szombaton a japán nagykövetség előtt Pekingben. A kiérkező erők pajzzsal, gumibotokkal és barikáddal próbálták visszatartani a tömeget a képviselet épületénél. A szlogeneket skandáló és zászlókat lengető tüntetők kövekkel, tojással és üvegekkel dobálták meg a helyszínre érkező hatóságokat, majd megpróbálták lerohanni a kirendeltséget, és összecsaptak a rendőrökkel. A tüntetők rendkívül dühösek, egyikőjük a Reutersnek így nyilatkozott: -Utáljuk Japánt. Mindig is utáltuk. Japán megszállta Kínát és egy csomó kínait megöltek. Ezt sosem felejtjük el.

Pekingen kívül több vidéki városban is japánellenes demonstrációt tartanak, van ahol japán éttermeket, üzleteket is megtámadtak. A japán Kyodo hírügynökség szerint ez a legnagyobb demonstráció 1972 óta, amikor is nagyrészt sikerült stabilizálni a két ország közötti kapcsolatokat. Az események miatt a japán külügyminiszter megszakította ausztrál útját, és visszatér Tokióba.

A tüntetésekről készült képek a kínai mikroblogokat is elárasztották. A kínai kormány általában ezeket az oldalakat is erősen cenzúrázza, most azonban úgy tűnik, eddig nem tiltották le a bejegyzéseket. Kína azonban valószínűleg figyelni fog arra, hogy a tüntetések ne fajuljanak el. Kínának és Japánnak ugyanis nem érdeke egy újabb komoly konfliktus. Peking éppen vezetőváltásra készül, Japánban is közelednek a választások.

A szigetvita pénteken fajult el igazán, amikor Kína hat járőrhajót küldött a Kelet-kínai-tengerben fekvő vitatott hovatartozású, lakatlan szigetekhez. Kínát az dühítette fel igazán, hogy Japán kedden úgy döntött, a tulajdonos japán üzletembertől megvásárol három szigetet a Kína által Diaoyunak, Japán által pedig Szenkakunak nevezett szigetcsoportból.

A szigetek a halászat és az ott található gázmezők szempontjából jelentősek, utóbbiak az energiahiánnyal küzdő Japán számára kimondottan fontosak. A japán kormány ugyanis elkészített egy új energiastratégiáját, amely szerint 20 – 25 év múlva teljesen lemondanak az atomenergiáról. A tavalyi cunami okozta fukusimai atomkatasztrófa miatt a lakosság körében egyre többen ellenzik a nukleáris energia felhasználását. A japán kormányon így nagy a nyomás, de a kieső energiát valamivel helyettesíteniük kell.

Tüntető Mao Ce-tung portréjával a japán nagykövetség előtt Pekingben
A demonstrator holding a poster of China's late Chairman Mao Zedong yells slogans during a protest against Japan's purchase of the disputed Senkaku or Diaoyu islands outside the Japanese embassy in Beijing September 15, 2012. Thousands of protesters besieged the Japanese embassy in Beijing on Saturday, hurling rocks and bottles at the building as police struggled to keep control, amid growing tensions between Asia's two biggest economies over a group of disputed islands. REUTERS/Jason Lee (CHINA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.