Mire az interjúalanyt pulykaméreg öntötte el, és élő adásban ezt ordította: „Menjen a seggbe, magát is csak a brüsszeli pénzek érdeklik, miért nem azt kérdezi, hogy milyen munkát végeztem mostani megbizatási időm alatt?” Válasza napokon át a közösségi média és a cseh honlapok slágere lett.
A korábbi megnyilvánulásokhoz képest Prágában meglepően kevés az euroszkeptikus lózung. A legtöbb párt a közös, virágzó Európáról összetákolt közhelyek tömkelegét zúdítja a polgárokra.
Némi színt Jan Keller, a CSSD listavezetője vitt az eddigi rendezvényekbe, ő csaknem naponta fogadkozik: a többi szocialistával együtt azért fog küzdeni, hogy az Európai Unióban ne basáskodhassanak a bankárok és a bürokraták.
Legnagyobb sikere mégis az Andrej Babis vezette ANO pártnak van, amely vonzó célokat nevezett meg. Pavel Telicka listavezető, volt EU-biztos a társaival együtt azon munkálkodik majd, hogy a Csehországot megillető forrásokból ne maradjanak milliók a brüsszeli kasszában a prágai illetékesek bénázásai, illetve korrupt ügyei miatt.
A legutóbbi felmérések szerint éppen Andrej Babis pártjának, valamint a szocdemeknek van a legtöbb esélyük arra, hogy a Prágának járó huszonegy EP-mandátum többségét megszerezzék.
Szlovákiában az öt évvel ezelőttihez képest tizeneggyel több, összesen huszonkilenc politikai tömörülés indul a tizenhárom mandátumért. Több párt neves személyiségeket jelölt a listájának élére: Jozef Golonka legendás jégkorongozót vagy Alexander Dubcek, a prágai tavasz egyik kimagasló politikusának a fiát. Igaz, Pavol Dubcek értékrendjében messze került a baloldali édesapjától, hiszen a Kereszténydemokrata Néppárt listáján szerepel.
|
A szlovák idén harmadszor szavazhatnak - eddig két elnökválasztási fordulón vannak túl Radovan Stoklasa / Reuters |
Még Ján Slota is Brüsszelbe vágyik. Miután gyanús anyagi ügyei és ittas botrányai miatt kizárták a Szlovák Nemzeti Pártból, cimboráival új csoportosulást gründolt: Keresztény Szlovák Nemzeti Párt néven igyekszik borsot törni egykori társainak orra alá.
Egyetlen számottevő euroszkeptikus pártként a Szabadság és Szolidaritást jegyzik, amely óriásplakátjain azt hirdeti: „Csak mi vagyunk értetek, a többiek Brüsszelt szolgálják.”
Először fordul elő, hogy három szlovákiai magyar párt is politikai ringbe száll. A Magyar Közösség Pártjának listavezetője Csáky Pál, aki páratlan méretű kampányt indított: lakossági fórumok, közösségi ünnepségek tucatjain vesz részt, és Húsvéti újság címmel kiadványt adott ki, amelynek a legtöbb írását ő maga jegyzi.
Publicisztikai és szépirodalmi alkotásaiból még színpadi játék is született, amellyel Boráros Imre, az idei Kossuth-díjas színész járja az országot.
Simon Zsolt a Híd-lista élén Dél-Szlovákia szociális gondjai orvoslásának szükségességét hangsúlyozza. Nemrég alakult a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség, amely főleg a kassai Krivánszky Miklós révén Szlovákiában és az EP-ben is az eddiginél határozottabb kisebbségi érdekérvényesítésre törekszik.