Izrael palesztin területre telepítene, az EU bírál
Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője közleményében helytelenítette, hogy az izraeli kormány úgy döntött, engedélyezi telepesek számára több mint 800 új lakás építését a Jordán folyó nyugati partján. Az uniós illetékes bírálta azt is, hogy Ulpana vadtelep egy részét át kívánják helyezni a megszállt palesztin területen belül.
Ashton megismételte a nemzetközi közösség álláspontját, miszerint minden telepépítés ellentétes a nemzetközi joggal. Hozzátette, a lépés visszaveti a békeerőfeszítéseket, és veszélyezteti azt is, hogy kétállamos megoldást találjanak az izraeli-palesztin problémára.
A főképviselő arra szólította fel az izraeli kormányt, hogy tegyen bizonyságot felelősségtudatáról, vonja vissza döntését, és ezáltal mutassa ki elkötelezettségét a békefolyamat iránt.
Izrael csütörtökön jelentette be, hogy 851 új lakást épít Ciszjordánia zsidó telepein, megbékíteni igyekezve a telepeseket, akiket feldühített, hogy a kormány Ulpana felszámolásáról döntött. A tervek szerint az új otthonok közül 300 épül a főváros, Rámalláh melletti Bét-Él telepen és 551 másutt, a nyugati parton.
Mindeközben pénteken Mahmúd Abbász palesztin elnök párizsi megbeszéléseit követően kijelentette, a palesztinok nem teljes jogú tagságért fognak folyamodni az ENSZ Közgyűlésénél, miután a Biztonsági Tanács nem támogatja a teljes jogú tagságot - mondta.
-A Közgyűlés színe elé járulunk, hiszen elmentünk a Biztonsági Tanácsba is, de sajnos nem szereztünk elegendő szavazatot - emlékeztetett a Palesztin Hatóság vezetője Francois Hollande francia elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján az Elysée-palotában. -Vagyis, ha jelenleg nem is újítjuk fel a béketárgyalásokat (Izraellel), azért a Közgyűléstől kérni fogjuk a nem teljes jogú státust - tette hozzá.
Mahmúd Abbász tavaly szeptemberben adta át Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak a palesztin ENSZ-tagfelvételi kérelmet, jóllehet az Egyesült Államok vétót helyezett kilátásba a kérelem elfogadása ellen azzal az indokkal, hogy csak az izraeli-palesztin béketárgyalások eredményeként jöhet létre palesztin állam.
A palesztin elnök emlékeztetett arra, hogy Franciaország tavaly októberben támogatta a Palesztin Hatóság felvételét az UNESCO teljes jogú tagjai közé. -Nemsokára eljön az idő, amikor Franciaország a palesztin államot is elismeri - tette hozzá. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének közgyűlésén a korábban a szavazást még "korainak" tartó Franciaország az arab államokkal és a latin-amerikai országokkal együtt a palesztin csatlakozás mellett foglalt állást, amelyet a 194 tagállamból 107-en megszavaztak. Válaszul az Egyesült Államok felfüggesztette a világszervezet szakosított intézményének finanszírozását, 22 százalékos hozzájárulását a büdzséhez.