Izrael: most már tárgyalni?
Emlékezetes, hogy amikor májusban Barack Obama amerikai elnök ezt javasolta, Netanjahu dühödten utasította vissza a kezdeményezést. Obama területcserét is javasolt akkor Izrael és a majdani palesztin állam között. Az izraeli Channel2 tévé szerint Netanjahu most elfogadta keretként az Obama-javaslatot, s területeket ajánlott azokért a nyugati parton lévő földekért, ahol a fő települések vannak. Az AP-nek nyilatkozó izraeli tisztségviselő lényegében megerősítette a tv-értesülést. Azt is hozzátette, hogy a kezdeményezéssel a kormány szeretné rábírni Mahmud Abbaszt, a Palesztin Hatóság (PH) elnökét, hogy álljon el szándékától, hogy a szeptemberi ENSZ-közgyűléssel elismerteti a palesztin államiságot. A tárgyalásokon a kényes kérdések, mint Jeruzsálem státusza, avagy a menekültek kérdése csak később kerülne napirendre. A PH nem kapott ilyen izraeli javaslatot és tovább folytatja kampányát az ENSZ elismerésért – nyilatkozták.
A Netanjahu-kormány feltehetően időzavarban van. Arra ugyan számíthat, hogy az USA az ENSZ Biztonsági Tanácsában megvétózza a palesztin államiságot, de mind több állam kedvezően nyilatkozik erről. Az arab önkényuralmak meggyengülése nem könnyítette meg Izrael világpolitikai helyzetét, a demokratikus tömegmozgalmak inkább Izrael-ellenesek.
Közben csökken a kormány hazai támogatottsága. A magas lakhatási költségek miatt az izraeli városokban a Facebookon szerveződő fiatalok ezrei létesítettek sátorvárosokat, és a jobboldali politika gyökeres megváltoztatását követelik. Netanjahu az apolitikus mozgalmat baloldali-liberális kezdeményezésként akarja megbélyegezni – egyelőre kevés sikerrel. A tárgyalások újrakezdésének ötlete némileg elkésettnek látszik.