Iskolafoglalás az ingyenes oktatásért
A tüntetők a főváros nyugati részén lévő Universidad de Santiagotól indultak el a központ felé. Mint a La Tercera napilap helyi idő szerint délben jelentette, ezúttal a felvonulást engedélyezte a fővárosi hatóság. A keddi menetet több nem engedélyezett diákfelvonulás előzte meg, például múlt csütörtökön összecsapásokra került sor a rendőrséggel. Mintegy száz fiatalt őrizetbe vettek.
Egyelőre több tanintézetet, köztük az Universidad de Chile központi épületét is elfoglalták a hallgatók, hogy nyomatékot adjanak az ingyenes és egyenlő színvonalú oktatást célzó követelésüknek. Nem lehet kizárni, hogy az egyelőre békésen indult keddi felvonulás újra összetűzésekhez vezet.
Mint a BBC emlékeztet, Chilében immár egy éve folytatódnak a diákmegmozdulások. A fő követelés a Pinochet-diktatúra (1973-1990) időszakából megörökölt oktatási rendszer átfogó reformja. A Pinochet-időszakban az oktatásra fordított állami kiadásokat gyakorlatilag a felére redukálták, s ezzel szabad utat adtak a fizetős magániskolák, egyetemek terjedésének. Az OECD adatai szerint Latin-Amerikában Chile vezeti a rangsort, ami a legegyenlőtlenebb és egyben legdrágább oktatási rendszert illeti. A középiskolásoknak például csak 40 százaléka tanul ingyenes állami tanintézetben.
2011-ben mintegy negyven alkalommal volt diákmegmozdulás, s idén augusztusban újultak fel a diákok követelései, így iskolafoglalásokkal. A professzori kar, miként a szakszervezet egyébként elutasítja Sebastián Pinera elénök kormányának azt a tervét, hogy az adórendszer reformjával teremtsenek elő több pénzt az oktatásra.