Írjunk, vagy ne írjunk? - hogy életben maradjunk

A helyi kábítószerkartellekhez fordult az 1,3 milliós mexikói határváros, Ciudad Juárez legnagyobb példányszámú napilapja szerkesztőségi publicisztikájában, miután fegyveresek lelőtték két fotóriporterüket csütörtökön.

“Önök jelenleg ennek a városnak a tényleges urai, minthogy a legális intézmények képtelenek megakadályozni a gyilkosságokat, így két munkatársunk megölését. Ennek a megkérdőjelezhetetlen realitásnak a talaján fordulunk Önökhöz azzal a kéréssel, fejtsék ki, mit várnak el tőlünk a hírközlés dolgozóitól: mit hozzuk nyilvánosságra vagy ellenkezőleg, mit ne, hogy legyen mihez igazodnunk. Mert nem akarjuk több riporterünket elveszíteni” – olvasható egyebek között az El Diario de Juarez vasárnapi első oldalas írásában.

Az elkeseredett, egyben vitriolos hangnemű cikk előzménye, hogy csütörtökön – egy nappal azt követően, hogy Mexikó a Bicentenáriumot, a spanyol hódítók elleni függetlenségi harc kezdetének kétszázadik évfordulóját ünnepelte – Ciudad Juarezben, az amerikai El Pasoval szomszédos városban egy gépkocsiból fegyveresek lelőtték az újság két fotóriporterét, egyikük meghalt, a másikat súlyos lőtt sebekkel szállították kórházba. 2008-ban az el Diario egyik bűnügyi riporterét pedig akkor gyilkolták meg, amikor kisgyerekét várta az egyik iskolánál.

A Felipe Calderón elnök által 2006 decemberében a kábítószer-csempész bandák ellen indított háborúját eddig Ciudad Juarez szenvedte meg leginkább, hiába küldött a központi kormány 4500 szövetségi rendőrt és katonát a helyi biztonsági erők mellé. A városban tavaly ötezer, idén eddig több mint kétezer áldozatot követelt a csata, beleértve a drogkartellek egymás közti vetélkedésének halottait is.
“Nem akarunk tovább ágyútöltelékül szolgálni ebben a háborúban” – nyilatkozta tegnap az El Diario főszerkesztője, Pedro Torres az AP hírügynökség kérdésére. “Ezt az egész helyzetet a kétségbeesés és a tehetetlenség érzete övezi Ciudad Juarezben” – tette hozzá.
A New York-i székhelyű, az újságírókat támogató bizottság (CPJ) koordinátora, Carlos Lauria szerint az El Diario eddig számos jó írást közölt a szervezett bűnözésről, miközben sok mexikói újság inkább hallgat a narkóbandákról. “Ha mostantól valóban feladják a küzdelmet, az annak jele, hogy a helyzet valóban teljesen kicsúszott az ellenőrzés alól” – vélekedett.

Mexikóban 2006 decembere óta, az összesítő adatok szerint, 22 újságírót öltek meg. Idén eddig 11-et, közülük nyolcat egyértelműen a szervezett bűnözésről és a korrupcióról készített riportjaik miatt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.