Iráni meghívás atomtúrára
Teherán meghívta a nyugati hatalmak és a fejlődő országok egyes képviselőit, hogy látogassanak el atomenergetikai létesítményeibe - erősítette meg kedden az iráni külügyi szóvivő, aki szerint január közepén kerülhetne sor e látogatásra.
Korábban AP amerikai hírügynökség arról számolt be, hogy betekintést nyert abba a levélbe, amelyben Ali Asgar Szoltaníje, a bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnél (NAÜ) akkreditált iráni nagykövet a január 15-16-i hétvégét javasolta az iráni látogatás időpontjaként és találkozót helyezett kilátásba magas rangú hivatalos személyekkel is.
Ramin Mehmanparaszt iráni külügyi szóvivő kedden megerősítette ezeket a sajtóértesüléseket, és közölte, hogy a meghívás az atomprogramról folyó tárgyalásokban részt vevő hat hatalom - az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország, Kína és Németország - bizonyos tagjainak, illetve egyes EU-, illetve el nem kötelezett országoknak a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséghez (NAÜ) akkreditált nagyköveteinek szól. Mehmanparaszt nem részletezte, hogy konkrétan mely országok küldötteit hívták meg, így egyelőre nem tudni, hogy az Irán esküdt ellenségének számító Egyesült Államok képviselője is a meghívottak között van-e. A nagyhatalmak közül Kína kedden már megerősítette, hogy meghívták az iráni atomenergetikai létesítményekbe. Mehmanparaszt a sajtótájékoztatón azt is elmondta, a látogatásra valószínűleg a Szoltaníje levelében javasolt időpontban, azaz január 15-16-án, a hat hatalommal folytatott újabb, isztambuli tárgyalás előtt kerül majd sor.
Az iszlám köztársaság küldöttei ezt megelőzően Cathrine Ashton, az EU külügyi vezetőjének közvetítésével december elején ültek tárgyalóasztalhoz az ENSZ Biztonsági Tanács öt állandó tagjával és Németországgal Genfben. A találkozó azzal a sovány megállapodással zárult, hogy folytatják a tárgyalásokat - vélhetően január végén.
zámos ország gyanúja szerint Teherán atomfegyver létrehozásán dolgozik polgári célúnak mondott nukleáris programjának leple alatt. A nemzetközi közösség fő követelése ezért az, hogy Irán állítsa le urándúsító programját, ezt azonban Irán mindeddig kategorikusan elutasította, s azt hangoztatta, hogy nukleáris programja kizárólag békés célú.