Inkognitóban taxisofőr lett a miniszterelnök
Inkognitóban egy délutánra taxisofőr lett Jens Stoltenberg – jelentette be vasárnap Facebook-oldalán maga a norvég miniszterelnök. Elmondása szerint a politikus azért döntött a Mátyás királyt idéző allűr mellett, mert kíváncsi volt, mit gondolnak az emberek, a taxi pedig szerinte a ritka helyek egyike, ahol az emberek még mindig őszintén kiöntik a szívüket mások előtt. Az áprilisi oslói kalandhoz Stoltenberg a taxisofőrök számára Norvégiában kötelező egyenruhába bújt, napszemüveget vett fel, és csak azután ismerte el, valójában kicsoda, ha az álca ellenére felismerték.
Bár nyilvánvalóan kampányfogásról van szó – Stoltenberg népszerű, de pártja, a Munkáspárt az ellenzék mögött kullog a szeptemberi parlamenti választások előtt –, a taxijában elrejtett kamera tanúsága szerint a miniszterelnök végig maximálisan nagyvonalú volt az utasaival. Nem válogatott közöttük – akadt, aki az állomásokon ülhetett be mögé, csak várnia kellett, amíg az „új kolléga” megérkezik, másokat meg akkor szedett fel, amikor leintették a fővárosi utakon –, fizetnie pedig senkinek nem kellett a fuvarért. Azt, hogy valami nincs rendben, a legtöbben azonnal felismerték, ha más miatt nem is, azért, mert Stoltenberg vezetés közben sokat hibázott. Maga a miniszterelnök mesélte el, hogy egyszer sikerült kuplungot keresnie egy automata váltós kocsiban, aminek a vége az lett, hogy a taxi hatalmasat zökkent, az aktuális utas pedig érthetően méltatlankodni kezdett a szolgáltatás minősége miatt. Stoltenberg az egyik norvég lapnak, a VG-nek most töredelmesen be is vallotta, hogy nyolc éve nem vezetett; Oslóban ugyan sokan felismerik, de ami a kocsikat illeti, miniszterelnökként mindig a hátsó ülésre száműzik. A hangulattal az ilyen incidensektől eltekintve nem volt gond: a legtöbb beszélgetés a politikába torkollott, az egyik utas pedig a miniszterelnöknek meg is mondta, még jó, hogy találkoztak, mert amúgy levelet akart írni neki.
Norvégiában a következő parlamenti választásokat szeptember 9-én tartják, és ha a Munkáspártnak, illetve a hárompárti baloldali koalíciónak minden jól megy, Stoltenberg 2001, 2005 és 2009 után negyedjére ülhet le a miniszterelnöki bársonyszékbe. Ez nem lesz könnyű, a legutóbbi megméretésen legalábbis már intő jel volt, hogy az ellenzék több szavazatot kapott, így a hárompárti kormány csak a több megszerzett mandátum birtokában maradhatott hatalmon. Stoltenberg miniszterelnökségét most főleg a nagy jobboldali vetélytárs, a Konzervatív Párt előretörése fenyegeti, amely a Munkáspártot idén egyedül is a második helyre utasította a népszerűségi listákon.