A közvélemény-kutatások szerint Victor Pontának van a legnagyobb esélye arra, hogy a tíz év után távozó Traian Basescu helyét elfoglalja az elnöki székben. Ellenfele várhatóan Klaus Johannis liberális pártelnök, Nagyszeben szász származású polgármestere lesz. A jobbközép ellenzéki erőket tömörítő Keresztény-liberális Szövetség hivatalosan e hét elején dönt a saját jelöltjéről, de a másik aspiráns, a demokrata-liberális Catalin Predoiu volt igazságügyi miniszter Johannisnál sokkal rosszabbul áll a felmérésekben.
A szociáldemokrata miniszterelnök a konkrétumokban szűkölködő programbeszédében határozottan elkötelezte magát az egyházak és főként a „román nemzet kialakításában és megtartásában” fontos szerepet játszó ortodox egyház támogatása mellett.
|
Az ellenzéki jelölt, Klaus Johannis evangélikus Bogdan Cristel / Reuters |
Hogy kampánystratégiáról van szó, bizonyítja, hogy a kormánypárti politikusok az elmúlt napokban rendre szerét ejtették, hogy a televíziós vitaműsorokban szóba hozzák a témát, és kifejtsék: micsoda aljas fogás lenne, ha bárki felróná Pontának a származását vagy a vallását.
Mi több a szociáldemokrata kormányfő egy lapinterjúban – tévedésből vagy szándékosan – egyenesen neoprotestánsnak nevezte ellenfelét. Ezt már nem hagyta szó nélkül Nagyszeben evangélikus plébánosa sem. Kilian Dörr valóságos történelemóra keretében világosította fel a kormányfőt arról, hogy a lutheránus „nem valamiféle Amerikából jött” neoprotestáns felekezet, hanem ősi, történelmi egyház, amely rövidesen ünnepli megalapításának 500. évfordulóját.
A stratégia mögött a PSD által megrendelt felmérések állhatnak, amelyekből kiderült, hogy a románok kétharmada csakis román nemzetiségű, ortodox vallású politikusra adná voksát az elnökválasztáson. A román Diszkriminációellenes Tanács megrendelésére készült korábbi felmérés arra is rámutatott, hogy létezik egy 35 százalék körüli intoleráns réteg, amely a más vallásúakat vagy nemzetiségűeket turistaként sem tűrné meg az országhatárokon belül.
Ponta vélhetően őket akarja megszólítani nemzetisége és vallása folyamatos hangsúlyozásával. Varujan Vosganian, a Romániai Örmények Szövetségének elnöke, liberális politikus Ponta kampányindító beszéde kapcsán úgy vélte, hogy a kormányfő a parlamentből kiszorult, szélsőségesen nacionalista és populista pártok szavazóit igyekszik meghódítani. Figyelmeztetett: a rendszerváltás óta eltelt huszonöt év pozitív eredményeit nullázná le, ha az elnökválasztási kampány vallási-etnikai csatározások terepévé válna.
Ponta jelöltségének hivatalos bejelentését nem véletlenül időzítették július 29-re: két éve pontosan ezen a napon tartották a Traian Basescu leváltására kiírt sikertelen referendumot. A kampányindítón Ponta és szövetségesei a Basescu-rezsimmel való végső leszámolást nevezték fő céljuknak, és hangsúlyozták, hogy a jobboldali szövetség – más név alatt – valójában a jelenlegi elnök rendszerét folytatná.
A jobboldalon egyetértés van: Johannis lenne a legalkalmasabb arra, hogy hatástalanítsa ezt a kampánystratégiát. A liberális politikusnak személyesen is van elszámolnivalója Basescuval, aki 2009-ben annak ellenére nem bízta meg a kormányalakítással, hogy széles parlamenti többség állt mögötte.