Huszonhárom induló a szlovákiai választásokon
A Magyar Közösség Pártjának listavezetője Berényi József, a Híd párt névsorának az élén Bugár Béla áll. Mindkét politikai erő teljes, 150 fős listát állított. Választási szövetséget, akár csak négy éve, ezúttal sem kötöttek. Megnevezte a jelöltjeit a szlovákiai Magyar Kereszténydemokrata Szövetség is, amely három évvel ezelőtt alakult meg és etnikai alapon szerveződő regionális pártként határozza meg magát.
Némi meglepetést keltett, hogy az egykori kormánypárt, amelynek egyik alapítója és csaknem két évtizedig megszakítás nélkül az elnöke Vladimír Mečiar volt, nem fizette be a törvényesen előírt 17 ezer eurónyi óvadékot. Ezt a kauciót a voksolásokat követően azok a politikai tömörülések kapják vissza, amelyek legalább két százalékos támogatottságot szereznek. Az ennél rosszabb eredményt elérők pénze a költségvetésbe kerül.
A listákat december 16-áig ellenőrzik, s ha megfelelnek minden törvényes előírásnak, akkor hivatalosan jegyzékbe veszik őket. A választási kampány már november 12-én megkezdődött és két nappal a voksolások előtt, tehát március 3-án reggel ér véget. Minden induló legfeljebb 3 millió eurót költhet, méghozzá kizárólag a világhálón erre a célra létesített bankszámláról.
Külföldön élő, valamint a választások időpontjában ott tartózkodó szlovák polgárok is voksolhatnak, kizárólag levélben. Ezt a kérésüket január 15-ig kell benyújtaniuk az illetékes választási bizottságnak.
A legutóbbi felmérések szerint a Robert Fico vezette Smer-SD toronymagasan (35-40 százalékos támogatottsággal) vezeti a pártok népszerűségi listáját, a tavaly alakult Siet (Háló, 12-15), valamint a Híd (7-8,5), a Szlovák Nemzeti Párt (SNS, 7-8) és a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH, 7) előtt. A Magyar Közösség Pártjának mutatói 4,5 és 5,5 százalék körül mozognak.
Több pozsonyi politológus szerint tulajdonképpen két lényeges tétje lesz a voksolásoknak: vajon a Smer-SD ismét képes lesz-e egyedül kormányt alakítani, vagy kénytelen lesz koalícióra lépni. A másik kérdőjel pedig az, hogy az MKP átlépi-e az 5 százalékos küszöböt, ezzel négy év után visszakerülve a pozsonyi törvényhozásba.