Holokauszttagadás borzolja a kedélyeket Romániában

A legnagyobb ellenzéki párt szóvivője, Dan Sova egy tévéműsorban azt állította, hogy tulajdonképpen védte a zsidókat a fasiszta Antonescu-rezsim, amely egy 2004-es hivatalos jelentés szerint 280-380 ezer román és ukrán zsidó meggyilkolásáért felelős.

Dan Sova szenátor, a legnagyobb ellenzéki párt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője a The Monney Channel hírtelevízióban kijelentette, hogy „Romániában egyetlen zsidónak sem esett bántódása, és ez Antonescunak köszönhető”. Majd a riporter kérdésére hozzátette, hogy a jászvásári (Iasi) pogrom idején is mindössze 24 zsidót öltek meg, azokat is német katonák.

A romániai Holokausztkutató Intézet (INSHR) egy közleményben megdöbbenésének adott hangot Dan Sova nyilatkozatai miatt, és felhívta a figyelmet, hogy a szóvivő kijelentései holokauszttagadásnak minősülnek, és törvénybe ütköznek.

Dan Sova menesztését kérte több újságíró, illetve Vasile Ernu besszarábiai származású író is. Felhívta a figyelmet, hogy az utóbbi időben „a konzervatívok oldaláról hozzászokhattunk ilyen üzenetekhez”, újdonság viszont, hogy „nem hagyja alább az a párt sem, amely állítólag a romániai baloldalt képviseli, és amelynek nagyobb érzékenységgel kellene kezelnie ezt a kérdéskört”.

Victor Ponta, a Szociáldemokrata Párt elnöke a kérésnek eleget is tett, és bejelentette, hogy menesztette tisztségéből a párt szóvivőjét, és elküldi a washingtoni holokausztmúzeumba, hogy személyesen tájékozódjon a Romániában, Transznisztriában és másutt végbement zsidóirtásról, mihelyt megkapja az amerikai vízumot.

Sova „egy zsidó származású történész”, Tesu Solomovici könyvére hivatkozott. Később visszakozott: sajnálja, hogy félreértették a nyilatkozatát, nem állt szándékában tagadni sem a jászvásári pogromot, sem az Antonescu-rezsim zsidóellenes politikáját, „amit senki nem tagadhat”. Victor Ponta pártelnök ezzel elintézettnek nyilvánította az ügyet.

– Dan Sova nem magánszemély – hívta fel a figyelmet Michael Shafir, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem politológus professzora, aki több könyvet és számtalan tanulmányt írt a holokauszttagadásról, és tagja volt a romániai holokausztot kutató nemzetközi bizottságnak. – Egy magánszemélynek megbocsátható a tudatlanság, néha még az ostobaság is. Csakhogy Dan Sova az egyik legfontosabb párt szóvivője. Ha ő ilyen kijelentést tesz, és a párt nem határolódik el tőle, a párt vállalja Sova urat.

– Nem az antiszemitizmus az egyetlen ok, ami miatt az ilyen nyilatkozatok időről időre előkerülnek – mondta a Népszabadságnak Shafir professzor. – Létezik egy „martirológia-verseny”, amelynek lényege az, hogy a holokauszt csupán egyike volt a történelem atrocitásainak, illetve egy utilitarista antiszemitizmus is, amely a szavazatszerzést célozza. Utóbbi Romániára kevésbé jellemző, mint Magyarországra. Magyarországot nehéz megelőzni e téren, hiszen ott hosszú hagyománya van az antiszemitizmusnak: ott fogadták el az első zsidóellenes törvényt, a parlamentben erős antiszemita jelenlétet figyelhetünk meg, a Fidesz pedig több mint egy évtizede lovat ad az antiszemiták alá ál-antiszemita diskurzusával, amit azonban nagyon jól értenek azok, akikhez szól. Romániában nincs egyetlen politikus, újságíró vagy akár szélsőséges párt, amely antiszemita tartalmú cikket jelentetne meg egy olyan újságban, mint például a Magyar Nemzet – mondta Michael Shafir. Hozzátette: a helyzet rosszabbodhat Romániában is, ha a pártok vezetői nem lépnek fel a mostanihoz hasonló megnyilatkozások ellen. Jelen esetben szerinte nyilvánvaló, hogy megpróbálják szőnyeg alá söpörni az ügyet.

A Wiesel-bizottságot 2003-ban hozta létre Ion Iliescu akkori elnök, miután előzőleg maga is tagadta, hogy a második világháború idején az egykori román vezetés részt vett volna zsidóirtásban. Iliescu – majd a kormány művelődési és vallásügyi miniszterének – nyilatkozatai miatt Bukarest diplomáciai vitába keveredett Izraellel, majd erős nemzetközi nyomásra létrejött az Elie Wiesel-bizottság, amelynek élére a máramarosi születésű, Nobel-békedíjas holokauszttúlélőt kérték fel. A bizottság 2004-ben jelentést tett közzé, amely elismeri, hogy Romániában létezett holokauszt, illetve hogy az Antonescu-rezsim 280-380 ezer román és ukrán zsidó meggyilkolásáért felelős. Elkészült egy tankönyv is a holokausztról, valamint 2004 óta október 9-ét holokauszt-emléknappá nyilvánították.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.