Az EU-ellenes Függetlenségi Pártnak már a második képviselőt sikerült bejuttatnia a londoni parlamentbe. A lapunknak nyilatkozó brit szakértő szerint Cameron brit miniszterelnök valójában nem akar kilépni az unióból, de sarokba szorították.
Riadalmat keltett a brit konzervatívok soraiban, hogy a populista és EU-ellenes Függetlenségi Párt (UKIP) már a második parlamenti mandátumot szerezte meg a minapi, időközi választáson. Sőt, Mark Reckless korábban a kormányzó Konzervatív Pártot képviselte a dél-angliai választókerültben, ám szeptemberben bejelentette, hogy átáll a UKIP-hoz. A parlamenti helyéről is lemondott (emiatt írták ki az időközi voksolást), most viszont könnyedén visszanyerte, legyőzve a tory és a munkáspárti vetélytársakat. S ha ez sem lenne elég, nemrég egy másik időközi választáson is képviselői helyhez jutott egy UKIP-politikus: Douglas Carswell szintén konzervatív „dezertőr".
Mark Reckless. A dezertőr, aki visszaadná az országot Facundo Arrizabalaga / EPA |
Az egymillió fontos kérdés most az, hogy a 2015-ös parlamenti voksoláson felboríthatja-e a brit politikai berendezkedést a nacionalista, euroszkeptikus UKIP, megszorongatva a két nagy pártot, a konzervatívokat és a Munkáspártot – Bár a UKIP valóban megerősödött, még mindig csak a brit közvélemény kis részét képviseli. A mostani két győzelmét időközi választásokon leadott protestszavazatoknak köszönheti. Biztos vagyok benne, hogy az emberek másként szavaznak majd a jövő évi általános választáson – magyarázza James Ker-Lindsay, a London School of Economics kutatója. Szerinte ráadásul a brit választási rendszert úgy alakították ki, hogy a UKIP-hoz hasonló pártok nehezen tudjanak a parlamentben igazi áttörést elérni. Egyszóval, néhány mandátumot valószínűleg szereznek, de a mérleg nyelvét aligha alkotják.
A győzelemtől felbátorodva Nigel Farage, a UKIP vezére máris közölte, hogy az elkövetkező hetekben további két konzervatív képviselő átlép hozzájuk. Ezt persze a toryk cáfolták, de annyi biztos: a munkáspártiak és a konzervatívok hiába veszik át egyre inkább a Függetlenségi Párt EU-ellenes üzeneteit, ezzel nem tudják kifogni a szelet a vitorlájából. A brit politikusok most már egymást túllicitálva szorgalmazzák, hogy az Egyesült Királyság korlátozza a más uniós tagállamokból (értsd: Kelet-Európából) érkező munkavállalók beáramlását, illetve nehezítse meg hozzájutásukat a szociális juttatásokhoz. Megválasztása után Reckless azzal bíztatta a híveit: „A UKIP visszaadja nektek az országotokat."