Hitlert emlegetik a krími válsággal kapcsolatban
Bohuslav Sobotka cseh kormányfő vasárnap estére összehívta az ország biztonsági tanácsát. – Elsősorban áttekintjük azokat a szükséges lépéseket, amelyeket az Európai Unióval és a NATO többi tagországával egyeztetve teszünk meg, és foglalkozunk hazánk biztonságos energiaellátásával kapcsolatos kockázatokkal is – nyilatkozta a miniszterelnök a Príma kereskedelmi tévé vasárnap délelőtti politikai vitaműsorában. Egyúttal támogatta az Egyesült Államoknak azt a kezdeményezését, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet mielőbb küldjön megfigyelőket Ukrajnába.
Milos Zeman elnök közleményben hozta nyilvánosságra álláspontját: – Ugyan teljes mértékben értem a Krími Autonóm Köztársaság – amelyet Nyikita Hruscsov 1954-ben hozott értelmetlen döntése miatt Ukrajnához csatoltak – orosz ajkú lakóinak az aggodalmait, de nekünk már vannak tapasztalataink az 1968-ban végrehajtott katonai megszállással. Meggyőződésem, hogy az ilyen lépés olyan mély árkokat ás országok és nemzetek között, amelyeket több nemzedéken át is szinte lehetetlen betemetni – mutatott rá a cseh elnök.
Karel Schwarzenberg, a prágai diplomácia volt vezetője, a cseh alsóház külügyi bizottságának jelenlegi elnöke Vlagyimir Putyin érveit és viselkedését Adolf Hitlerhez hasonlította. – A náci vezér a múlt században is a németek védelmének ürügyén kebelezte be Ausztriát, rohanta le a cseh határ menti vidéket, és támadta meg Lengyelországot. Nyilvánvaló, hogy a Krímben élő oroszokat semmi és senki sem fenyegeti, szabadon nyilváníthattak véleményt a kialakult helyzetről, ezért teljesen indokolatlan a Krím orosz katonai megszállása. Ráadásul az orosz kormány tárgyalni sem óhajt az új kijevi politikai vezetéssel. Mindezekre az európai diplomáciának kemény választ kellene adnia – vélekedett a volt cseh külügyminiszter.