Hidegen hagyják az indiai rendőröket az eltűnt gyerekek

Ha Indiában egy gyerek eltűnik, akkor a szülők természetesen azonnal a rendőrökhöz fordulnak. A hatóságok azonban nem szokták komolyan venni a bejelentéseket, többek között ezért van az, hogy az országban évente több tízezer eltűnt gyerek soha nem kerül haza. Majdnem ez lett a sorsa annak az ötéves kislánynak is, akit elrabolt, megerőszakolt és megkínzott egy férfi. A rendőröket nem érdekelte az ügy.

A 24 éves férfi elrabolta, megerőszakolta, megkínozta, és két napig fogva tartotta Újdelhiben azt az ötéves kislányt, akinek az eltűnését ugyan bejelentették, de a rendőrök nem foglalkoztak a szülők panaszával. A kisgyerek szülei folyamatosan könyörögtek a hatóságoknak, hogy kezdjék meg a keresést, de nem történt semmi. Pedig a kislány ugyanabban a házban raboskodott, ahol a szülei is éltek. A szomszédok hallották meg a ház egyik lakásából kiszűrődő gyereksírást, és betörték az ajtót, így találtak a megkínzott kislányra. Azonnal a rendőrségre siettek, ahol azonban megpróbálták őket hallgatásra bírni és felajánlottak nekik kétezer rúpiát. A tragédiára azonban fény derült. Hétfőn a delhi rendőrkapitány be is jelentette, hogy a rendőrség rosszul kezelte az ügyet, ezért a helyi rendőrállomás vezetőjét és helyettesét felfüggesztették pozíciójukból.

A kislány eltűnése nem volt egyedi eset, a statisztikák szerint évente 90 ezer gyerek tűnik el Indiában, közülük több mint 34 ezret sosem találnak meg. A szülők szerint a rendőrök gyakran úgy kezelik az ügyeket, mintha csak szökött gyerekekről lenne szó, vagy egészen egyszerűen kellemetlenségnek tartják az egész hivatalos procedúrát.

Az Associated Press más olyan szülőket is idéz, akik elégedetlenek a hatóságok munkájával. Egy 14 éves fiú eltűnésével például 15 nap után voltak hajlandóak foglalkozni a rendőrök. Az eset két éve történt, az édesanya a mai napig várja a gyerekét. A nő elmondta, hogy együtt reggeliztek, majd elment otthonról. A fia azt mondta, hogy egész nap otthon lesz, és tanul. Mire hazaért, a fiú már elment otthonról, a szomszédok szerint más fiúk hívták ki. A rendőrök nem vették komolyan a dolgot, és azt hajtogatták, hogy majd visszajön, és biztos azért ment el, mert sokat veszekedtek vele és túl sokat verték. Egy másik anya hasonló ügyről számol be. Az ő 11 éves fia is a barátaival ment el, de sosem tért haza. A rendőrök párszor kimentek hozzájuk, de nem igazán érdekelte őket a dolog. A nő szerint csak pénz kellett volna hozzá, hogy ne így legyen.

A Save the Children szervezet egyik jogásza, Bhuwan Ribhu szerint az eltűnéses eseteknek csak egyhatodát regisztrálják hivatalosan is a rendőrök, alacsonyan akarják ugyanis tartani a bűnözéssel kapcsolatos számadatokat, a legtöbb szülő pedig szegény ahhoz, hogy lefizesse őket. A gyerek eltűnése után az első pár óra a legkritikusabb. Az emberrablók ugyanis azonnal átviszik a gyerekeket a szomszédos államba, ahol azonban az adott állam rendőreinek már nincs hatáskörük. Ráadásul egy egységes adatbázis sincs az eltűnt gyerekekről. Ribhu szerint a kormány egyszerűen képtelen megbirkózni problémával, ezért nem bajlódnak vele a hatóságok sem.

A nők és a gyerekek helyzetéért felelős miniszter, Krishna Tirath múlt hónapban arról beszélt a parlament előtt, hogy az eltűnt gyerekek számaránya riasztó méreteket öltött. A nemzeti bűnözési statisztikákkal foglalkozó iroda adatai szerint 2011-ben 34 ezer gyereket nem találtak, míg 2009-ben ez a szám csak 18 ezer volt. Shantha Sinha, a gyerekjogok védelmével foglalkozó nemzeti bizottság feje pedig bevallotta, sokat kell még dolgozniuk azon, hogy a rendőrök komolyan vegyék a gyerekek eltűnését.

A jogvédők szerint az eltűnt gyerekek sokszor emberkereskedők markába kerülnek. 2006-ban a Központi Nyomozóiroda azt közölte, hogy India szerte 815 bűnbanda rabol el gyerekeket, akiket koldulásra vagy gyári munkára kényszerítenek. Gyakran válnak szervkereskedők áldozataivá is, a fiatal lányokból pedig prostituáltak lesznek, vagy feleségnek adják el őket.

Az indiai hatóságok nem veszik komolyan a gyerekek eltűnését
A homeless girl plays with her doll under a bridge in Mumbai November 27, 2012. REUTERS/Danish Siddiqui (INDIA - Tags: SOCIETY POVERTY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.