Magyarország nem küld 54 ezer menedékkérőt más tagállamokba, ám befogad 1294 Görögországban és Olaszországban regisztrált, háborús övezetből menekülő embert – így döntöttek az uniós belügyminiszterek kedden Brüsszelben. Négy ország, köztük Magyarország, a kvótarendszer ellen szavazott, de mindnyájan végrehajtják a döntést.
Fordulat állt be menekültügyben. A kilátástalannak tűnő hétfői nagyköveti előkészítő tárgyalások után a keddi belügyminiszteri fordulón áttörésnek tűnő megállapodás született. A 28 tagállam 120 ezer nemzetközi védelemre szoruló, harmadik országból érkezett személy unión belüli áthelyezéséről döntött. A menedékkérők két lépcsőben történő elosztásáról rendelkező, hamarosan életbe lépő jogszabályt négy tagállam – Magyarországon kívül Csehország, Szlovákia és Románia – nem szavazta meg, Finnország tartózkodott.
Az ellenzők elvi okokból kifogásolják az „áthelyezési mechanizmust”, amely szerintük nem oldja meg a menekültválságot. Csehországnak ezen kívül jogi fenntartásai is vannak. Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter, az EU soros elnöke cáfolta, hogy a szavazás az EU megosztottságát bizonyítja. „Ha ma nem döntöttünk volna, az ellentétek csak erősödnének” – mondta.
Pintér Sándor belügyminiszter (balra), Bernard Cazeneuve francia minisztertársával és Theo Francken belga bevándorlásügyi államtitkárral Francois Lenoir / Reuters |