Az AP-t tájékoztatót rendőrök egyike azt mondta, hogy feltehetően Coulibaly hozott működésbe egy gépkocsiba rejtett pokolgépet múlt csütörtökön Párizs déli külvárosában, Villejuifben. A robbanásban senkinek sem esett baja, így az incidens elkerülte a média figyelmét.
A Charlie Hebdo című szatirikus francia hetilap elleni, tizenkét áldozatot követelő merényletet múlt szerdán követték el a szélsőséges iszlamista Kouachi fivérek. A vérengzést követően, pénteken a 26 éves Amedy Coulibaly több túszt ejtett egy párizsi kóser élelmiszerboltban. Utóbbi túszdrámának négy halálos áldozata volt. Coulibaly-t a rendőrség különleges egységei a túszszabadítási akció során lelőtték.
A terrorcselekményekkel kapcsolatos hatósági tájékoztatók és a médiában nyilatkozó szakértők eddig főként arról szóltak, hogy a merénylők önállóan választották ki a célpontjaikat és módszereiket, habár az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet és az Iszlám Állam dzsihadista szervezet tagjainak vallották magukat. Felmerült ugyanakkor, hogy az elkövetők egy terrorsejthez tartoztak, amelynek többi tagja még szökésben van. Myriam Benraad terrorista szakértő, aki a Buttes-Charmont terrorsejtet tanulmányozta (amelynek a gyanú szerint a Kouachi fivérek és a szenegáli származású Coulibaly is tagjai voltak), a múlt héten azt nyilatkozta: a sejt újra működni kezdett, és valószínűleg újabb támadásokat is tervez. A sejtnek 2005-ben több mint húsz tagja volt, akik közül tudomása szerint még hárman ültek börtönben.
Vasárnap az internetre felkerült egy videofelvétel, amelyen egy Coulibalyra hasonlító férfi az Iszlám Állam dzsihadista csoport tagjának vallotta magát és azt állította, hogy összehangolta akcióit a Charlie Hebdo elleni merénylet elkövetőivel. A francia rendőrség keresi a képsorok készítőjét és azt a személyt, aki a videót közzétette.
Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter hétfőn bejelentette, hogy Franciaország 10 ezer katonát mozgósít kedd estétől az "ország érzékeny pontjainak" biztosítására a párizsi terrortámadásokat követően. Néhány perccel korábban pedig Manuel Valls kormányfő azt mondta, hogy "az üldözés folytatódik", mert a rendőrség feltételezése szerint a három megölt terroristának valószínűleg voltak tettestársaik.
Zsidó áldozatok
Kedd hajnalban érkezett a tel-avivi repülőtérre a párizsi kóser boltban megölt négy zsidó férfi holttestét és az áldozatok hozzátartozóit szállító repülőgép. Az áldozatokat délben helyezik végső nyugalomra Jeruzsálem nyugati részén, a Har-Hamenuhót temetőben (ugyanitt temették el a három évvel ezelőtti toulouse-i merénylet áldozatait is: három diákot és egy fiatal rabbit, akikkel egy algériai származású iszlamista, Mohamed Merah végzett). A temetésen Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, izraeli vezetők, illetve a francia kormány képviseletében Ségolene Royal környezetvédelmi miniszter is részt vesz.
A merénylet megdöbbenést váltott ki Izraelben. Franciaországban az elmúlt években megszaporodtak a zsidók közösséget érő antiszemita támadások. Izrael 1948-as megalapítása óta először tavaly Franciaország vált az Izraelbe irányuló zsidó kivándorlás fő kiindulópontjává 6600 fővel, szemben az előző évi 3400-zal. A francia zsidó közösség a harmadik legnagyobb a világon, létszámát 5-600 ezerre becsülik. Az Izraelbe költözők legfontosabb indítéka vallási jellegű, de egyre többen vannak, akik a bizonytalanság miatt távoznak.