Hétfőtől pedagógussztrájk Szlovákiában
Hétfőtől a szlovákiai állami általános- és középiskolák többségében nem lesz tanítás, mert ismét sztrájkba lépnek a pedagógusok, akik januártól legalább tíz százalékos bérelemést követelnek. Peter Kazimír szlovák pénzügyminiszter viszont legfeljebb öt százalékkal hajlandó növelni a fizetéseiket. Érvelése szerint ez a lépés is jövőre hatvan millióeuró többletkiadást jelentene az államkasszának. Ennél többre egyelőre nincs lehetőség, mert a kabinet 2013 végére mindenképpen három százalék alá kívánja szorítani az államháztartási hiányt. Robert Fico a pozsonyi közrádió (RTVS) szombati politikai vitaműsorában bírálta a a pedagógusokat, mert akkor kezdenek bérharcba, amikor ők is tudják, mekkora bajban van Európa és Szlovákia is. – Ha lesz pénze a kormánynak, akkor majd nagyobb fizetést adunk nekik, de előtte felmérjük, hogy a diákok létszámához viszonyítva valójában mennyi oktatóra van szükség – tette hozzá. Sajátos magyarázattal állt elő Dusan Caplovic oktatásügyi miniszter, aki szerint az általános takarékosság miatt az állami alkalmazottak bérét jövőre befagyasztják vagy öt százalékkal csökkentik, tehát a pedagógusoknak megajánlott béremelés tulajndoképpen tíz százalékot jelent. Egyúttal felszólította a helyi önkormányzatokat, hogy oldják meg azoknak a tanulóknak a felügyeletét, akiknek a szülei nem tudnak otthon maradni vagy más megoldást alkalmazni.
Pavel Ondek, a Szlovákiai Pedaógusok Szakszervezetének elnöke tarthatatlannak és megalázónak tartotta kollégái, s ezáltal a szlovákiai oktatásügy helyzetét is. Ám a burkolt fenyegetések és a nyílt megfélemlítések ellenére nincs más választásuk, mint a sztrájk, amelyet meghatározatlan időre hirdettek meg. A legtöbb helyen azonban három naposra terveznek. Rámutatott arra is, hogy ha a kabinet talál sok millió eurót a két magán egészségügyi biztosító megvásárlásához és más, tervezett államosító intézkedéshez, akkor jusson több pénz az oktatásügyre is. A szlovákiai egyházi és magán iskolák nem csatlakoztak a tiltakozáshoz. Részt vesz viszont a sztrájkban a magyar tannyelvű állami oktatátsi intézmények mintegy nyolcvan százaléka. Pék László megkeresésünkre kifejtette: -- Országunkban jelenleg az átlagbér 889 euró. A pályakezdő pedagógus azonban hatszáznál alig keres többet, az általános iskolai tanítók és a középiskolai tanárok munkáját sem becsülik hétszáznál többre. Ezért követeljük, hogy jövőre első lépésként legalább tíz százalékkal emeljék a fizetésünket, amely három-négy éven belül legalább az átlagbér másfélszerese, később pedig a duplája legyen. Legutoljára 2003-ban tettek hozzá néhány koronát akkori béreinkhez. Tessék megnézni, mekkora a drágulás azóta. Elsősorban a jelenlegi és a következő nemzedékek boldogulása szempontjából létfontosságúnak tartjuk azt is, hogy az oktatásügyre és a tudományra szánt költségvetési pénzek mielőbb érjék el legalább a GDP hat százalékát, amelytől jelenleg messze elmaradunk – érvelt a a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke.
A somorjai Corvin Mátyás Magyar Tannyelvű Általános Iskola alkalmazottai azok közé tartoznak, akik nem sztrájkolnak. – Természetesen támogatjuk kollégáink követelését, tantestületünk mégsem tudjuk követni őket. Ugyanis a sztrájk idejére nem kapnánk fizetést, az egészségügyi biztosítót is nekünk kellene fizetnünk, s a közelgő karácsonyi ünnepek előtt nem engedhetjük meg magunknak, hogy az eddiginél is kevesebb fizetést vigyünk haza – válaszolta megkeresésünkre Mezzei Adél tanítónő.