A volt izraeli miniszterelnök és államfő, a nagy államalapítók egyike 93 éves volt. Szerda hajnalban, egy Tel-Avivhoz közeli kórházban hunyt el egy két hete elszenvedett stroke nyomán.
Az izraeli államalapítók, az „utolsó óriások" egyike volt a 93 éves korában, egy Tel-Avivhoz közeli kórházban elhunyt Simon Peresz. Országa legismertebb politikusai közé tartozott a világban. Különös karrier: a zsidó államban – ahol a katonai szolgálatnak oly nagy a presztízse – Peresz úgy lett valaki, hogy soha nem volt katonai parancsnok, miközben karrierje az ország védelmében, fejlesztésében kezdődött.
Az államalapító kormányfő, David Ben Gurion még a függetlenség kikiáltása előtt bízta meg Pereszt, hogy legyen a majdani Izrael fő fegyverbeszerzője. Ő szerezte meg a francia Mirage-okat és tárgyalta le a dimonai nukleáris reaktor megvásárlását. Ha Izraelnek valóban van 200 atombombája, ahogy azt a volt amerikai külügyminiszter Colin Powell állítja, az jórészt az érdeme/felelőssége. Tisztviselőből később politikus lett. Meredek pályát futott be a középbalon és átment a középjobbra is. Volt miniszter több kormányban, kormányfő is, de soha nem lett Munkapárt első embere és nem nyert választást sem.
A későbbi politikus közepesen tehetős kereskedőcsaládban született 1923-ban az akkor lengyelországi (ma fehér-oroszországi) Wisniówban. Kilenc éves volt, amikor a család a brit fennhatóság alatti Palesztinába vándorolt. Peresz egészen fiatalon bekapcsolódott a cionista szocialista mozgalomba. A háború alatt és után a Haganah titkos hadsereg tagja volt. 1948-ban a megalakuló új állam szolgálatába állt, s közfeladatokat látott el egészen addig, míg 2014-ben nyugállományba nem vonult, mint Izrael Állam kilencedik elnöke.