A váltás fontos eleme, hogy távoznak a kormányból, akik némileg beszennyeződtek a lehallgatási botrányban. Így „felfelé bukik” az eddigi külügyminiszter, Radoslaw Sikorski, akinek a szejm elnöki székét szánják. Sikorski nem csak a nyilvánosságra hozott éttermi beszélgetéseken szólt túl szabadszájúan. A sajtó többször bírálta nagyúri gesztusait, kúriaépítését, s jobbról támadták amerikai (zsidó) felesége, Anne Appelbaum publicista miatt is.
Sikorski helyére először Jacek Rostowskit, a korábbi pénzügyminisztert (a budapesti Közép-európai Egyetem, a CEU közgazdászprofesszorát) tartották esélyesnek. Az ügyekbe azonban beavatkozott Bronislaw Komorowski elnök, aki kijelentette: Rostowskinak nincs elegendő diplomáciai tapasztalata. Ő ezzel ki is esett.
Végül Grzegorz Schetyna, a PO egyik különösen erős embere lett a külügyér. Kinevezése azért is indokolt lehet, vélik Varsóban, mert így nem támadhatná a pártból, de mégis a kormányon kívülről Kopaczot.
Sikorski felkészül
Most távozik a kormányból, de ambícióit biztosan nem adja fel az 51 éves Radoslaw Sikorski. Tizenhét évesen távozott Angliába az 1981. december 13-án bevezett szükségállapot után. Oxfordi diplomát szerzett, majd szabadúszó újságíróként dolgozott, s World Press Photo-nagydíjat is kapott egy afganisztáni háborús képéért. A kilencvenes évek óta vesz részt újra a lengyel politikában. Volt védelmi miniszter, majd 2007-től mostanáig külügyminiszter. Megpályázta az államfői posztot, majd az EU külügyi főképviselője akart lenni. Most a szejm elnökeként talán parkolópályára került, ám az is lehet, kiugrási lehetőséget kapott.
Távozik a lehallgatásokban szintén érintett korábbi belügyminiszter, Bartlomiej Sienkiewicz is, helyét Teresa Piotrowska veszi át. Ő eddig a közbeszerzések hivatalának volt a helyettes vezetője, egyben Ewa Kopacz közeli barátja. Az új lengyel kormánynak hat női tagja lesz ezzel. (A magyarnak egy sincs.)
|
Ewa Kopacz bemutatja csapatát Slawomir Kaminski / Reuters |
Lengyelországban az 58 éves Ewa Kopaczra a legtöbben olyan egészségügyi miniszterként emlékeznek, aki képes volt keresztülvinni egy átfogó reformtörvényt, s szembeszállt a gyógyszergyárak és a patikusok lobbihatalmával is. (Miközben maga erős dohányos, emlékeztet a Polityka hetilap.) Pártjában figyelmes, érzékeny embernek tartják, aki képes volt jó kapcsolatokat építeni a szejmben.
Empatikus személyiség, 25 évet töltött az orvosi pályán mint belgyógyász, gyermekorvos és rendelőintézeti igazgató. Elvált férje pár éve meghalt. Kopacz – vallomása szerint – lelkes nagymama.
Kopacz a második miniszterelnök asszony a rendszerváltás utáni Lengyelországban, s ezért nyilván sokszor összevetik majd stílusát Hanna Suchockáéval, aki jogászprofesszorból lett rövid időre miniszterelnök a 90-es években. Ám nem ő az egyedüli egyes számú politikusnő a mai európai színtéren, elég, ha a német Angela Merkelre vagy a litván Dalia Grybauskaitéra gondolunk.
Tusk nehéz pillanatban adta át a kormányrudat „háziorvosának”. Lengyelország az ukrajnai válság frontvonalán van. Sújtják a szankciók, veszélyeztetheti a gázszállítások leállása, nehéz pillanatokat okoz a mezőgazdaságnak az orosz importtilalom. Az orosz fenyegetés Lengyelországban belpolitikai kérdés; a jobboldali ellenzék kész háborús hangulatot szítani. Eközben a liberális konzervatív kormánypárt elhasználódott, a jobboldali nacionalista erő, a PiS (Jog és Igazságosság) most az első helyen végezne a választásokon.
Hiába Tusk a PO elnöke, a párt és Lengyelország arca ezentúl Ewa Kopacz lesz. A PO megítélése a közvéleményben máris javult.