Hatalmas robbanás a Pemex főhadiszállásán
Hatalmas robbanás rázta meg helyi idő szerint csütörtök délután a mexikói állami olajvállalat, a Pemex központját a közép-amerikai ország fővárosában, Mexikóvárosban. A detonáció a 214 méter magas, 54 emeletes toronyház egyik adminisztratív épületszárnyának a földszintjén következett be: belügyi források szerint a robbanás eddig 32 ember – húsz nő és tizenkét férfi – életét követelte, több mint százötven sérült van, és mivel több tucatnyi ember rekedhetett a romok alatt, a mentőalakulatok folyamatosan, nagy erőkkel kutatnak a túlélők után.
Valószínű, hogy a Pemex főhadiszállásán gázszivárgás vezetett a katasztrófához. Az olajcég kimenekített munkatársai elmondták, hogy egyszerre csak rázkódni kezdett a lábuk alatt a padló, elment az áram, az ablakok betörtek, fehér füst jött be rajtuk keresztül, a nyomás pedig tört-zúzott mindent, ami az útjába került. Az emberek pánikban rohantak a kijáratok felé. Volt, akit teljesen belepett a por, mire a szabadba, biztonságba jutott. A televíziós felvételek tanúsága szerint a sérülteket helikopterekkel szállították kórházba, és a helyszínre sietett Enrique Pena Nieto államfő és Mexikóváros főpolgármestere, Miguel Angel Mancera is. Pena már ezelőtt részvétét fejezte ki az áldozatok családtagjainak, akik közül többen kétségbeesve keresték hozzátartozóikat a helyszínen és a kórházakban is.
A mentésben 500 tűzoltó, katona és a Pemex biztonsági szolgálata is részt vesz. Miguel Osorio Chong belügyminiszter arról is beszélt, hogy az irodaházban egyszerre összesen tízezren dolgozhatnak, és az egyelőre nem világos, hogy hány túlélő lehet még odabent.
A baleset miatt a toronyház alagsori szintjén omlani kezdett a plafonról a vakolat. Az 54-ből három emelet szenvedett nagy károkat a robbanásban, de maga az épület nem dőlt össze. A Pemex egy csütörtöki Twitter-üzenetben egyébként jelezte, hogy problémák vannak a toronyház áramellátásával.
Néhány hónap leforgása alatt ez már a második nagy baleset, amelynek valamelyik Pemex-létesítmény áldozatul esik. Tavaly szeptemberben az állami olajcég egyik észak-mexikói telepén, Reynosánál haltak meg harmincan, amikor gáztúlnyomás miatt berobbant egy vezeték.
Az 1938-ban alapított Pemex a naponta kitermelt 2,5 millió hordó olajával a világ negyedik legnagyobb olajcége. Mexikóvárosi irodaháza egy forgalmas lakó- és bevásárlónegyedben épült fel. Nieto tavalyi elnökválasztási kampányának az egyik fő ígérete volt a Pemex reformja, vagyis új befektetőket vonzani ahhoz a céghez, amelynek bevételei jelentős összegekkel járulnak hozzá a szövetségi költségvetéshez, de technológiai és fejlesztési szempontból már hosszú idő óta a nemzetközi vetélytársak mögött kullog.
Ami a gázrobbanás okait illeti, pénteken Nieto azt nyilatkozta, hogy a felelősöket a törvény teljes szigorával fogják elítélni. Emilio Lozoya Pemex-vezérigazgató ehhez képest óvatosságra intett: szerinte várni kell még azzal, hogy kiderüljön, mi vezetett a katasztrófához, ő maga pedig elzárkózik a találgatásoktól.