Hatalmas füstfelhő Damaszkusz felett
Hatósági bejelentések szerint az autóba rejtett bomba a kormányzó Baasz párt irodája mellett robbant. A mentőautók azonnal a helyszínre siettek, és a környező utakat a hatóságok lezárták – írja a BBC. A merényletnek 53 halálos áldozata van, kétszázan megsérültek.
Az állami média szerint halálos áldozatai is vannak a „terroristák” merényletének, ráadásul a bomba egy klinika és egy iskola közelében robbant, ezért iskolás gyerekek is megsérültek. (A hivatalos közlésekben a Basár al-Aszad elnök ellen felkelőket nevezik külföldiek által támogatott terroristáknak.)
Tegnap az al-Vatba szíriai futballcsapat egyik játékosa meghalt, több társa pedig megsérült, amikor két lövedék csapódott be egy damaszkuszi stadionba. Az ellenzéki aktivisták szerint a szír hadseregnek a főváros Hamurije negyede ellen végrehajtott légicsapásában szerdán húszan meghaltak és tucatnyian megsérültek. A kormánypárti csapatok a Damaszkusz és Aleppo környéki felkelő állásokat is bombázták szerdán.
Az ellenzéki Szír Nemzeti Koalíció csütörtöktől kezdve kétnapos találkozót tart Egyiptomban, ahol a szír konfliktus lehetséges megoldásairól tanácskoznak majd. Eközben Szíria fő szövetségese, Oroszország és az Arab Liga is azt sürgeti, hogy a szír kormány és az ellenzék kezdje meg a közvetlen párbeszédet. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint az erőszak nem vezet sehova, ezért közölte, hogy a Kreml és az Arab Liga közvetlen kapcsolatot létesítene a két fél között. Lavrov az Arab Liga több képviselőjével és arab külügyminiszterekkel való találkozója után kijelentette, hogy az jelenti az egyetlen megoldást, ha a szír kormány és az ellenzék leül a tárgyalóasztalhoz. – Egyik fél sem engedheti meg magának, hogy katonai megoldásban bízzon, ez az út ugyanis sehova sem vezet, egy út ahhoz, hogy tönkretegyék az embereket – mondta Lavrov. Nabil Elaraby, az Arab Liga főtitkára pedig közölte, hogy leginkább egy átmeneti kormánynak örülnének, ami kivezetné Szíriát a konfliktusból.
A terveket a Szír Nemzeti Koalíció eléggé hűvösen fogadta, és ragaszkodnak ahhoz, hogy mindenek előtt Aszad elnök és emberei távozzanak. Aztán már tárgyalhatnak a rezsim többi tagjával, de csak azokkal, akik nem vettek részt a mészárlásban. A BBC tudósítója szerint továbbra is ez marad a koalíció álláspontja, sőt, még meg is erősödhet a kairói találkozón. A diplomaták szerint egyelőre mindkét fél úgy gondolja, hogy meg tudja nyerni a háborút, ezért nem hajlandóak semmiféle kompromisszumos megoldásra. Ugyan a szír kormány ajánlatot tett már a párbeszédre, de mindenképpen ők akarják felügyelni azt.
A felkelés kezdete, 2011 márciusa óta több mint hetvenezren haltak meg a konfliktusban.