A két Korea első magasabb szintű találkozója hat év után
A megbeszélést megelőzően Phenjan készségét fejezte ki a koreai háborúban (11950-1953) kettészakított családok találkozójára, amire utoljára hét éve került sor. Ám Észak Korea a hétvégén jelezte, hogy a hagyományos amerikai- dél-koreai hadgyakorlat, amely a tervek szerint február végén kezdődik, lehetetlenné teheti a humanitárius akció megvalósulását.
A szöuli küldöttséget Park Kjun Hje elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának helyettese, a phenjani tárgyalódelegációt pedig a Munkapártnak a Dél-Koreával foglalkozó osztályvezető-helyettese vezeti. A BBC képsorokat mutatott, amikor a két küldöttség helyet foglalt a tárgyalóasztalnál. A Reuters szerint a délelőtti zárt ajtók mögötti első találkozóról nem adtak tájékoztatást.
A tárgyalásról a múlt héten titokban született megállapodás. A szöuli sajtó szerint Phenjan nyomást kíván gyakorolni a családegyesítési találkozó lebegtetésével a hadgyakorlat lemondására. Észak Korea így a napokban nyomatékosan kifogásolta, hogy amerikai B-52-es bombázók közelítsék meg a múlt évi hadgyakorlathoz hasonlóan a Koreai félszigetet.
Ellentmondásosak a jelek Phenjanból. Ugyanis felajánlották, készek fogadni az Egyesült Államok emberjogi megbízottját, Robert Kinget, hogy megvitassák a kémkedésért elítélt Kenneth Bae misszionárius ügyét, ám a találkozót az utolsó pillanatban visszamondták. Akkor is a február végén esedékes amerikai-dél-koreai hadgyakorlatra hivatkoztak. Megfigyelők szerint Kim Dzsong Un phenjani vezető mindazonáltal érdekelt a két Korea közti feszültség csökkentésében. Így egyrészt Pekingben szeretne jópontokat szerezni, feltételezhetően egy meghívást elérni hivatalos látogatásra. A kínai vezetés – amely Észak-Korea egyedüli támogatója – ugyanis tavaly nyíltan kifogásolta a phenjani fenyegetőzést, hogy rakétacsapást mérnek Dél-Koreára és az Egyesült Államokra. Phenjan másik célja a mostani mosolydiplomáciával, hogy Washington hajlandó legyen közvetlen tárgyalásokra.
A családegyesítési találkozó az északi Kumgang hegy üdülő körzetében a jövő héten esedékes. Ebben a turista paradicsomban fogadtak korábban déli csoportokat is, ám 2010-től ezt leállították.
Panmindzsonban kötötték meg 1953. július 27-én a harcoló felek a fegyverszünetet, amelyet azóta sem követett békeegyezmény. Így maradt fenn a mai napig a négy kilométer széles demilitarizált övezet a két Korea között.