Hat év börtönre ítélték a tolószékbe vert merénylőt

Ji Zhongxing idén júliusban robbantott fel egy házi készítésű bombát a pekingi repülőtéren. Csak ő sérült meg, még egyszer azután, hogy 2005-ben a rendőrök brutálisan bántalmazták.

Hat év börtönt kapott a pekingi repülőtér tolószékes robbantója - tudatta közleményében a kínai főváros Chaoyang kerületi bírósága kedden. A 33 éves Ji Zhongxinget azzal vádolták, hogy az idén júliusban házi készítésű robbanószerkezettel detonációt idézett elő közterületen, a pekingi nemzetközi repülőtér 3-as számú terminálján, az érkezési oldal kijáratánál. Ji a detonáció következtében elvesztette bal karját, egy rendőr könnyebben megsebesült. Július 21. óta volt őrizetben, a bírósági tárgyalásra hordágyon vitték.

A perben kiderült, hogy Ji nyolc éve hiába kereste igazát a panaszirodákban, amiért nyolc éve a rendőrök brutálisan megverték, és végül kétségbeesésében folyamodott a figyelemfelkeltő akcióhoz. Előtte szórólapokat osztott, amelyek ügyének leírását tartalmazták. Ji a saját blogján számolt be arról, hogy 2005-ben a dél-kínai Kuangtung tartomány Dongguan városában feketén motoros taxizással foglalkozott, amikor egy ízben nem állt meg az őt igazoltatni akaró rendőröknek. Ezután állítólag 7-8 rendőr vasrudakkal megverte, aminek következtében az akkor 26 éves fiatalember deréktól lefelé megbénult.

A dongguani panasziroda közleményt adott ki, amelyben arról tájékoztatott, hogy a város 2010-ben 100 ezer jüant (3,6 millió forintot) fizetett Jinek azért, hogy ne kampányoljon a hatóságok ellen a panaszával. Ji körülbelül ennyi adósságot görgetett maga előtt az ügye miatt, de a mozgássérültté vált férfi először visszautasította a pénzt; a bátyja egy kantoni lapnak erről úgy nyilatkozott, hogy csak akkor vették át és írták alá az iratokat, amikor közölték velük, hogy segélyként kapják.

Ji a perben végig tagadta az ügyészségi vádat, hogy veszélyt jelentett volna a közbiztonságra és a mellette lévő emberek életére nézvést. Szerinte a robbanószerkezet véletlenül detonált, akkor, amikor az egyik kezéből a másikba akarta átvenni. Tíz évre is ítélhették volna, a hat év a szakkommentátorok szerint relatíve enyhének számít. Erre ítélethirdetéskor a bíró is kitért, méltatva, hogy Ji a repülőtéren figyelmeztette az arra járókat, bomba van nála.

Ji figyelemfelkeltő akcióját sokan elítélték, de voltak szimpátiáról árulkodó hangok is, amelyek szerint az ügyét a hatóságok a szőnyeg alá söpörték, a kormány pedig nem vesz tudomást a elesett hétköznapi emberekről. Kínában időről időre előfordul, hogy egy-két ilyen embert a halálba visz a kétségbeesés, és az igazáért indított hiábavaló harc után végül öngyilkosságra vagy nyilvános helyeken robbantásra szánja el magát. Az elmúlt években több ilyen áldozatokkal járó merényletről jelentett a média. Idén júniusban egy férfi hasonló okból felgyújtott egy zsúfolt autóbuszt a délkelet-kínai Hsziamenben. Negyvenheten meghaltak, köztük a merénylő is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.