Harmincöt öngyilkosság másfél év alatt
Morális zaklatás gyanújával vád alá helyezték a France Télécom volt elnökét, s ezzel új, immár jogi fordulatot vett a franciaországi munkahelyi öngyilkosságok évek óta tartó ügye. A vizsgálóbíró mára beidézte a cég számos korábbi vezetőjét is, akik ellen várhatóan szintén vádat emelnek, s hasonló sors vár a France Télécomra mint jogi személyre is.
A francia távközlési vállalat dolgozói körében elkövetett 35 öngyilkosság miatt már évek óta folyt a vizsgálat, kihallgatták a cég személyzeti főnökét, faggatták a szakszervezeti vezetőket, de először fordul elő, hogy a nyomozók eljussanak a vállalat első emberéhez. A most vád alá helyezett Didier Lombard 2005 óta állt a vállalatcsoport élén, s két évvel ezelőtt – nyilván a 2008–2009-ben elkövetett öngyilkosságok miatt – a kormány nyomására távozott posztjáról.
Az egykor állami francia telefonszolgáltató cég Lombard keze alatt Európa első számú internet- és harmadik legnagyobb mobiltelefon-szolgáltatójává vált, ám az erőltetett ütemben folyó átszervezések és a tömeges elbocsátások pokoli hangulatot teremtettek a cégnél. Csupán Lombard első elnöki évében, 2005-ben 22 ezer munkahely szűnt meg, tízezer alkalmazottnak pedig új munkát ajánlottak a cégen belül. Feszültséget keltett az is, hogy a jelenleg százezer főt foglalkoztató vállalatnál – amelynek az állam 26 százalékban részvényese – a régebbi dolgozók még mindig közalkalmazotti státust élveznek, szemben azokkal, akik a privatizáció után kerültek a vállalathoz.
Didier Lombard a Le Monde tegnapi számában közölt írásában elismeri, hogy az átszervezések zavarokat okozhattak, de azt vitatja, hogy ezek miatt következtek volna be az emberi drámák. Ezzel szemben a munkafelügyelet 2009-ben végzett vizsgálata egyértelműen a munkahelyi hangulatot nevezte meg a France Télécomnál történt tragédiákért. Tény, hogy Franciaországban az öngyilkosságok aránya a legmagasabbak között van Európában. Olyannyira, hogy vezető francia szakértők és egészségügyi szakemberek külön intézmény létrehozását szorgalmazzák, amely figyelemmel kísérné az öngyilkosságok alakulását.