Harminc évig kémkedett Kubának egy amerikai házaspár

Beismerte egy hetvenes éveiben járó amerikai házaspár, hogy több mint három évtizeden át kémtevékenységet folytatott a Castro-rezsim javára.

A 72 éves Walter Kendall Myers és felesége, a 71 éves Gwendolyn Steingraber Myers vádalku keretében bűnösnek vallotta magát abban, hogy a hetvenes évek végétől kezdve védelmi szempontból fontos titkos iratokat és információkat juttatott el a kubai vezetéshez.

A vádalku részeként a feleség enyhébb büntetést - 6-7,5 év közötti szabadságvesztést - kapna, de a férjre életfogytiglani szabadságvesztés kiszabását kéri majd az ügyészség. A házaspár elfogadta azt is, hogy az állam elkobozza washingtoni lakásukat, tizenegy méter hosszú vitorláshajójukat, valamint lefoglalja összesen 1,7 millió dollárnyi betétet tartalmazó bankszámláikat.

A házaspárt idén júniusban vették őrizetbe, miután Myersék elárulták tettüket az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) fedésben dolgozó munkatársának, akit kubai ügynöknek véltek. Walter Kendall Myers fél évvel azután kezdett kémkedni Kuba javára, hogy 1978 decemberében látogatást tett a karib-tengeri szigetországban. Myers az amerikai külügyminisztériumnál dolgozott, 1985-ben és 1999-ben pedig különböző szintű hozzáférést kapott szigorúan titkos dokumentumokhoz, amelyeket kívülről megtanult, vagy kicsempészett a minisztérium épületéből.

A házaspár különböző latin-amerikai országokban találkozott kubai ügynökökkel, akiknek továbbították a megszerzett információkat. Emellett kódolt rádióüzenetekben tartották a kapcsolatot havannai összekötőikkel. Myersék őrizetbe vételük óta többször kérelmezték feltételes szabadlábra helyezésüket. A bíróság ezt azonban elutasította, mert a házaspár azt is felfedte a kubai ügynöknek nézett FBI-tiszt előtt, hogy milyen szökési terveket szőttek arra az esetre, ha lebuknának.

Ezzel párhzamosan kormánypárti tüntetők támadtak rá pénteken Havannában az amerikai elnök által nemrég méltatott kubai ellenzéki blogger, Yoani Sánchez férjére. A szintén internetes naplót vezető férj, Reinaldo Escobar elmondta, találkozóra hívta az állambiztonsági szervek ügynökeit a kubai főváros egyik kereszteződésébe, hogy egy "szópárbajban" kérdőre vonja őket felesége két héttel ezelőtti előállítása és bántalmazása miatt, és miközben a helyszínen újságíróknak nyilatkozott, megjelent egy néhány száz fős szervezett csoport, amely Fidel Castro volt elnököt és a kubai forradalmat éltető jeszavakat kezdett skandálni.

A tüntetők és Escobar jelen lévő mintegy húsz támogatója összeszólalkoztak, majd dulakodás kezdődött köztük, amelynek során a 62 éves ellenzéki férfit is bántalmazták. "A hajamat cibálták, cipővel ütöttek, elszakították az ingemet, elvették tőlem a táskámat a benne lévő könyvekkel együtt. Eltűnt a szemüvegem is" - mondta el a férfi a brit hírügynökségnek.

Felesége, aki nem volt vele, a Twitter internetes mikroblog-hálózatban azt írta az eset kapcsán: "Meddig fog még az erő, az intolerancia és a mások véleményével szembeni tiszteletlenség nyelve uralkodni ebben az országban?"

A kubai kommunista vezetés gyorsan reagált Escobar vádjaira, e-mailben küldve el külföldi újságíróknak azt a cikket, amely a laRepublica.es honlapján jelent meg, "A kubai embereknek elegük van Yoani Sanchezből" címmel. A weboldal, amely magát mint "A tájékozott polgárság szabad újságját" emlegeti, azt állítja, hogy Escobart az állambiztonsági ügynökök mentették ki a távozását követelő fiatalok kezei közül. Utóbbiak a lap szerint kongadobok hangjának kíséretében azt skandálták: "Ez az utca a forradalom híve!" és "Le az árulókkal!".

Barack Obama amerikai elnök a héten válaszolt a havannai kormányt gyakran bíráló, ismert kubai blogger, Yoani Sánchez hozzá intézett kérdéseire, kifejtve, hogy a kubai kormánynak kell lépéseket tennie, ha normalizálni akarja a közel ötven éve fagyos kapcsolatokat Washingtonnal. Obama válaszait Sánchez csütörtökön tette közzé Generación Y nevű internetes naplójában.

Írásában Obama arra is kitért, hogy csalódott, amiért a kubai kormány októberben nem adott engedélyt Sáncheznek, hogy New Yorkba utazzon egy újságírói díj átvételére. Idén már ez volt a második alkalom, hogy a fiatal bloggernek - akit az amerikai Time magazin nemrég a világ száz legbefolyásosabb személyisége közé sorolt - nem engedték elhagyni az országot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.