Hamis keresőkkel kutatnak a bombák után

James McCormick ötvenmillió fontos vagyont szedett össze a működésképtelen, varázspálcánál nem több eszközök eladásából, amelyekből vásárolt Irak, Egyiptom és Románia is. Tíz évet kapott.

Három rendbeli csalás miatt csütörtökön az Old Bailey – a brit központi törvényszék – tíz év börtönre ítélte James McCormick üzletembert, aki hamis bombakeresőket adott el Belgiumnak, Iraknak, Nigernek, Grúziának és libanoni használatra az ENSZ-nek is.

McCormick hatalmas üzletet csinált: golflabdakeresőket vásárolt az Egyesült Államokban, darabját 13 dollárért, majd több országban is csengetett a védelmi minisztérium, akkor már bombakeresőként árulva az eszközöket – a három vételre ajánlott modellből volt, amelyiket esetenként 27 ezer fontért. A csillogó-villogó, szemléltető videókkal kísért reklámkampány sokakat meggyőzött, bedőltek neki például abban az Irakban is, amely egyedül 37 millió fontot fizetett ki McCormicknak. Bagdad valószínűleg csak a perből értesült, hogy hadserege egységei életüket kockáztatva gyakorlatilag működésképtelen varázspálcákkal kutattak robbanószerkezetek után.

McCormick az üzletekhez illegálisan használta a nemzetközi bombaszakértők szövetségének, az IABTI-nak a logóját az ügyletekhez, és ahogy Richard Whittam ügyész a vádbeszédben elmondta, az üzletember nem sokat szerénykedett, amikor a bombakeresői képességeit kellett ecsetelgetnie. Az egyik típusról, az ADE 651 művésznevű sétabotról azt állította, hogy „mindenfajta álcán áthatol” repülőgépekről, a víz és a föld alól is felfedezi a földbe rejtett robbanószerkezeteket, levegőből öt kilométeres, víz alatt 31 méteres távolságig. Az ADE 651-ből az iraki belügyminisztérium 2008-ban nyolcszázat, egy évvel később még hétszázat vett, majd a hadsereg bagdadi főparancsnokága is rendelt még belőle száz darabot. Bár McCormickot csalás vádjával először 2010-ben tartóztatták le, szerte Irakban máig több száz olyan ellenőrző pont van, ahol használják.

McCormickot végül az amerikaiak gyanúja buktatta le. Az első szkeptikus Richard Rowe vezérőrnagy volt, aki a New York Times egyik iraki tényfeltáró riportjában pendítette meg, hogy hasonló varázspálcák nem léteznek, hiszen ha lennének, mindenki használná őket. Gyanút keltett persze az is, hogy a golflabdakeresőkből valamelyest átalakított detektorok feltűnően vonzódtak a samponokhoz, a parfümökhöz és a szappanhabhoz – igaz, ez már csak azután derült ki az iraki rendőrök vallomásaiból, hogy McCormickot őrizetbe vették.

Az 57 éves somerseti üzletember letartóztatásakor Nagy-Britanniában azonnal betiltották az ADE 651 exportját, de a kormányt a szégyentől ez sem mentette meg; ahogy az Independent nemrég megszellőztette, McCormick korábban kormányzati tanácsokat kapott ahhoz, hogyan tárgyaljon az ENSZ-szel az eladásokról. Arra nincs bizonyíték, hogy maga a brit védelmi minisztérium vásárolt volna a hamis detektorokból.

A perben McCormick kitartóan azt állította, hogy ő csak egy 1994-es technológiát fejlesztett tovább kézben hordozható eszközökre. A volt rendőr és ügynök elárulta azt is, hogy vett tőle detektort a kenyai rendőrség, az egyiptomi hadsereg és a thaiföldi határőrség is, a kilencvenes évek Bukarestjében pedig az ő bombakeresőjével vizsgálták át a szállodát az egyik amerikai elnök érkezése előtt. „Soha egy vásárló sem panaszkodott” – mondta.

James McCormick, a csaló
British businessman James McCormick arrives at the Old Bailey in central London May 2, 2013. McCormick was due to be sentenced after being convicted of fraud for selling fake bomb detectors. REUTERS/Toby Melville (BRITAIN - Tags: CRIME LAW POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.